Kültür Sanat

Ziraî üretimde bayan fotoğraf standı

25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Çaba Günü çerçevesinde Çanakkale Valiliği tarafından desteklenen, Çanakkale Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından organize edilen, Tarım ve Bayan Temalı fotoğraf standının Valilik binasında açılışı gerçekleştirildi.

Fotoğraf standına, Vali İlhami Aktaş, Çanakkale Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, Çanakkale Ziraat Odası Lideri Ufuk Ünver, teknik çalışanlar ve üreticiler katıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, “25 Kasım Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü, tüm dünyada bayanlara uygulanan şiddete karşı farkındalık oluşturmak maksadıyla Birleşmiş Milletler Genel Konseyi tarafından ilan edilen özel ve manalı bir gündür. Vilayet Müdürlüğü olarak Bayana Yönelik Şiddete Karşı dikkat çekmek gayesiyle “Tarım ve Kadın” Temalı fotoğraf standının açılışını gerçekleştirdik. Bayanlar toplumumuzun en bedelli ve en vazgeçilmez varlıklarıdır. Peygamber Efendimiz Allah sizden; bayanlara karşı yeterli ve iyi olmanızı ister; zira onlar, sizin analarınız, kızlarınız yahut teyzelerinizdir.” kelamından yola çıkarak, bayana karşı şiddete daima birlikte dur demeli, ailelerimizi ve jenerasyonumuzu korumalıyız” dedi.

Sergide Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi çerçevesinde Hayvancılık ve Bitkisel üretim bahislerinde hibe dayanağı alarak üretim yapan üreticiler Vahide Yetim ve Fatma Sema Güler ile hibe dayanağı alarak üretim yapan Nida Elif Selci projeleri hakkında Vali İlhami Aktaş’a bilgi verdi.

Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi çerçevesinde Hayvancılık ve Bitkisel üretim hibe takviyesi alarak üretim yapan Vahide Yetim, “Biz bayanlar aslında üretimin her evresindeyiz. Bu yalnızca çiftçilik, hayvancılık değil, bazen ailemize hoş bir ortam hazırlarken, bazen bir çocuk yetiştirirken bazen farklı bölümlerde topluma yararlı bireyler olmaya çalışırken üretimin aslında ta kendisiyiz. Zira bu bayanın yaradılışında olan bir şeydir. Bayan rastgele bir canlıya dokunduğu vakit şefkatle merhametle yaklaşır. Onu büyütür, yetiştirir ve tüm bunları yaparken en değerli özelliği olan sevgiyi kullanır, bu biçimde korur ve saklar. Bizler aslında en başta bir tohum olarak toprağa atılan daha sonrasında fidan olup çeşitli rüzgârlara, fırtınalara karşı ayakta kalabilen en sonunda da dimdik bir ağaç olarak hayatımızı var etmeye çalışan varlıklarız. Bizler olmazsak hayat olmaz. Bizler olmazsak hiçbir şey çeşitli biçimlerde insanı insan yapan özellikleri katmaz. O yüzden biz bayanlar kendi fikirlerimizi, oluşlarımızı, yapmak istediklerimizi, yapmak zorunda olduklarımızı gittiğimiz yolda devam etmek için her vakit kendimizden güç alırız. Doğal ki yolumuza çeşitli biçimlerde mahzurlar çıkabilir. Anlamayanlar olabilir. Yüreğimizi kırmak isteyenler olabilir. Hiçbir halde bunlara aldırış etmeden o söylediğim dimdik ağaç üzere yolumuza devam etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Her toplumda olduğu üzere doğal ki kendi toplumumuzda da hiç bitmeyen bir yara var. Bayana şiddet. Ne yazık ki Ülkemizdeki yüzlerce bayan hiç hak etmediği yerde yalnızca kendi varoluşunu gerçekleştirmek için çıktığı bu yolda çeşitli etmenlerden ötürü ya hayatları yarıda kalıyor ya da bir formda gitmek istedikleri yoldan vazgeçiriliyor. İnanıyorum ki bayan kendi içindeki bu gücü dışarıya çıkarabilirse her vakit yapmak istediğini kendisini gerçekleştirebilecektir. Hepinize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İl Müdürü Nazan Türkarslan stanttaki fotoğraflar hakkında Vali İlhami Aktaş’a bilgi verdi. Vali İlhami Aktaş, Tarım ve Bayan Temalı fotoğraf standının düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür edip, çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Stant fotoğraf çekiminin akabinde son buldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu