Gündem

TZOB Genel Lideri Bayraktar: “Buğday ekimleri 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydı”

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, “Ekim tarihleri normaline nazaran vilayetten ile değişmekle birlikte 20 gün ile 1 ay ileri kaydırdı” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Lideri Şemsi Bayraktar, 2023-2024 buğday üretim dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Bayraktar, buğdayın Türkiye’deki ve dünyadaki stratejik ehemmiyetine vurgu yaparak, beklenen yağışların yağmasıyla rekolteli eserlerin elde edilebileceğini belirtti.

Türkiye’de 6,7 milyon hektarda ekimi yapıldığını ve ekim alanlarında birinci sırada bulunan buğdayda 2024 üretim döneminin başladığını söyleyen Bayraktar, “Buğday öbür ülkelerde olduğu üzere ülkemizde de stratejik bir eser ve tarım alanlarının vazgeçilmezidir. Ülkemizin tamamında çabucak hemen her üreticimiz buğday üretimi yapıyor. Bu nedenle buğday ekiminden, sofralarımıza ekmek olarak gelene kadar geçen süreçte, başta üreticilerimiz olmak üzere, tüccarından, esnafına kadar her bölümü ilgilendiriyor” tabirlerini kullandı.

“Eylül ayı sonunda ekim yapan çiftçimiz çabucak hemen kalmadı”

Buğday ekimlerinin bölgelere nazaran değişiklik gösterdiği bilgisini veren Bayraktar, “Buğday ekimleri eylül ayı sonunda başlayıp aralık ayının birinci haftasına kadar devam ediyor. Fakat yaşanan iklim değişikliğine bağlı değişen yağış rejimi nedeniyle buğday ekimleri ekim ayı ortasına kaydı, eylül ayı sonunda ekim yapan çiftçimiz çabucak hemen kalmadı. Tarım dalının en kıymetli parametreleri olan yağış ve sıcaklık bedellerinin ülkemizdeki değişimlerine bakacak olursak ülkemizde son 5 yıldır ekim ayı yağışları olağanın altında kalıyor” diye konuştu.

“Buğday ekimleri 20 gün ile 1 ay ileri tarihe kaydı”

Ekim ayı yağış ortalamasının 49,4 milimetre olduğunu ancak bu yıl yüzde 26 azalış ile 36,6 milimetre olarak gerçekleştiğini kelamlarına ekleyen Bayraktar, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine nazaran; son 10 yılın 6’sında toplam yağışlar olağanların altında kaldı. 1 Ekim 2022 ve 30 Eylül 2023 periyodunu kapsayan tarım yılı yağışlarında ise Türkiye genelinde olağana nazaran yüzde 6 azalma oldu. Sıcaklık bedellerine baktığımızda; ülkemizde yaz mevsimi sıcaklık ortalaması 24 derece iken, 2023 yılı ortalama sıcaklığı bu bedelin 0,7 derece üzerinde seyretti. 2023 yılı yaz mevsimi son 53 yılın en sıcak 7’nci yaz mevsimi olarak kayıtlara geçti. Böylesine sıcak bir yaz mevsiminin akabinde Eylül ve Ekim ayı sıcaklıkları da olağanların 1,5 derece üzerinde gerçekleşti. Bu yıl azalan yağışlarla birlikte artan sıcaklık, toprağın daha fazla kurumasına neden oldu ve ekim tarihleri normaline nazaran vilayetten ile değişmekle birlikte 20 gün ile 1 ay ileri kaydırdı” açıklamasında bulundu.

“Kaliteli ve yüksek rekolteli eserlerin yetiştirildiği bir yıl olmasını temenni ediyoruz”

Bayraktar, buğday ekimlerinin genel olarak yüzde 50 ile 90 ortasında tamamlandığını söyleyerek, “Kasım ayında gerçekleşen yağışlar birtakım vilayetlerde kar yağışına dönüştü. Birtakım vilayetlerde şiddetli gerçekleşen yağışlar afete neden oldu. Bugünlerde ülke genelinde gerçekleşen yağışlar ile önümüzdeki günlerde beklenen mümkün yağışların devam etmesi verimli bir üretim dönemi için kıymetlidir. Bu tarım yılında beklenen yağışların gerçekleştiği, kuraklığın ve öteki afetlerin olmadığı, kâfi ölçüde girdinin kullanıldığı, çiftçilerimizin bol çıkar sağladığı, kaliteli ve yüksek rekolteli eserlerin yetiştirildiği bir yıl olmasını temenni ediyoruz.”

Bölgelere nazaran buğday ekim yüzdelerini de açıklayan Bayraktar, İç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 90, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 70, Marmara Bölgesi’nde yüzde 70, ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde genel olarak yüzde 80 düzeyinde ekimlerin tamamlandığını belirtti.

Akdeniz Bölgesi’nin Adana, Osmaniye ve Antalya vilayetlerinde ise ekimlerin yeni yeni başladığını söz eden Bayraktar, Hatay, Mersin, Isparta’da ekimlerin yüzde 70 oranında gerçekleştiğini lisana getirdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu