Gündem

Türksat Teftiş Heyeti Başkanlığı Müfettişi Çelik: “Türkiye yüzyılında uzayda kelam sahibiyiz”

Türksat Teftiş Konseyi Başkanlığı Müfettişi Adnan Çelik, Türkiye Müellifler Birliği Erzincan Şubesi’nin bu haftaki konuğu oldu. Çelik, “Türkiye yüzyılında uzayda kelam sahibiyiz” dedi.

Kültürevinde düzenlenen programda konuşan Türksat Teftiş Heyeti Başkanlığı Müfettişi Adnan Çelik, 1600’lü yıllarda basılan uzaya yönelik kitaplardan bahsederek uzay çalışmalarının 1900’lü yıllardan itibaren seyrini anlattı.

Çelik, Türkiye’nin uzay çalışmalarının dünyada gelişen çalışmalar çerçevesinde son 20 yılda süratle ara kat ettiğini tabir ederek Göktürk uyduları ve Türksat haberleşme uydularının özellikleri ve çalışmaları hakkında bilgi verdi, Türk mühendislerinin yazılım ve donanımları ile dünya da geldiği yeri anlattı.

Çelik konuşmasının bir kısmında ise; “Türkiye kendi uydularını yapabilir dediğimiz günlerde bize güldüler. Meğer şu anda Kahramankazan’da kendi insan kaynaklarımızla kendi uydularımızı yerli ve ulusal olarak yapabilir pozisyona geldik. Bilgi ve bağlantı hizmetlerinde uydular üzerinden yapılan çalışmalarımız hem kendi kurumlarımızda yerli ve ulusal olarak, hem de Dünya pazarında yerini buluyor. Türksat, ülkemizdeki teknolojinin değişim ve gelişimine katkı sağlayarak ulusal ve uluslar ortası seviyede çalışmalarını sürdürüyor” diye konuştu.

Uzay çalışmalarının tarihî kronolojisine değinen Adnan Çelik, “1946’da uzaydan çekilen fotoğraflarla ziraat, jeoloji, ulaştırma, üzere çalışmalar başlatıldı. Bu uzay çalışmalarının 1959’da ziraî alanda hizmetlere takviye verdi. 1978 de gezegenler ortası seyahat edecek uzay araçları çalışmaları yapıldı. 1985 yılında ise Avrupa Uzay Ajansı bu çalışmalarını daha geniş bir alana yaydı. Dünya bu tarihlerde uzay çalışmalarında değerli başlıklar üzerinde çalışırken, ülkemiz toplumsal olaylarla vakit kaybetti. Turgut Özal ile başlayan Türksat 1-A projesi ülkemiz için bir milat oldu. Daha sonra Türksat 3-A projesine Türk mühendisleri dahil olarak Türkiye’nin uzay projelerinde imzaları görülmeye başlandı. Şimdilerde Türksat 6-A yerli ve ulusal bir proje olarak dünyadaki yerini alacaktır.” tabirlerine yer verdi.

Konuşmasında müşahede uydularının Türkiye’ye katkılarından bahseden Adnan Çelik, Göktürk müşahede uydularının dünyanın çeşitli bölgelerinden çektiği fotoğraflar ile savunma sanayine verdiği dayanağı anlattı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu