Ekonomi

Türkiye’de en çok salep üretilen vilayet Samsun

SAMSUN (İHA) – Türkiye’de üretilen toplam salebin yarıya yakını Samsun’da üretiliyor. Yılda 56 ton salep üretilen Samsun, 2022 yılında Türkiye’de en çok salep üreten vilayet oldu.

Tıbbi ve aromatik bitkiler ortasında yer alan salep, Türkiye’de devlet tarafından verilen müsaade ile sertifikalı bir formda üretiliyor. Kilo işi satılarak ekili alana nazaran epeyce uygun bir gelir elde ettiren salep üretiminde Samsun başı çekiyor. Bilhassa Samsun’da 19 Mayıs ilçesinde tabiattan toplanıp, çoğaltılarak üretilen salepler kurutulduktan sonra birçok alanda kullanılıyor.

Salep ürettim sayıları da açıklandı. Buna nazaran Türkiye’de 2022 yılında salep bitkisi üretimi 117 ton oldu. Samsun’da 2022 yılında 56 ton salep bitkisi üretilirken, Samsun’u sırasıyla Muğla 42 ton, Sinop 7 ton, Bursa 5 ton, Hatay 2 ton, Adana, Amasya, Kahramanmaraş, Sakarya ve İstanbul da 1 ton olarak gerçekleşti.

Öte yandan Samsun’da 138 dekar alanda salep bitkisi üretilirken, 2022 yılındaki 56 tonluk üretimin arttırılarak 69 tondan fazla bir salep bitkisinin üretilmesi hedefleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu