Ekonomi

“Teknolojide Türkiye’nin en parlak yıllarını yazacağız”

Turkcell’in geride bıraktığı 30 yılda Türkiye’nin dijitalleşme tarihini yazdığını belirten Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, Türkiye Yüzyılı’nda yenilikçi stratejilerle teknoloji üreterek geleceği tasarlamaya devam edeceklerini söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, 2024’te 30’uncu kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Turkcell’in gelecek vizyonunu anlattı. Taşınabilir teknolojilerde Türkiye’nin son 25 yılına damga vuran şirketin geleceği bugünden tasarladığını söz eden Dr. Koç, “Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında ülkemizin dijitalleşmesindeki liderliğimizi sağlamlaştıracağız. Turkcell, Türkiye Yüzyılı’nda, teknolojide Türkiye’nin en parlak yıllarını yazacak” dedi.

Dr. Ali Taha Koç, Türkiye’de telekomünikasyon kesiminin öncü oyuncusu olarak hizmet vermeye başlayan Turkcell’in, Cumhuriyet’in 100’üncü yılını dijital dönüşümün güçlü oyuncusu olarak kutladığını belirtti. Türkiye’nin hala devam eden dijital seyahatinde Turkcell’in teknoloji üreterek ve teknolojiye istikamet vererek geleceği tasarladığını vurgulayan Dr. Koç, şunları kaydetti:

“Turkcell’in kuruluşundan itibaren geçen 30 yılı, Türkiye’nin dijitalleşme tarihidir. Turkcell taşınabilir irtibat şirketi olarak başlayıp, entegre haberleşme operatörü ve dijital operatör olarak sürdürdüğü faaliyetlerinde Türkiye’de dalın gelişmesinde değerli rol üstlendi. Misyonu doğrultusunda daima geliştirdiği yetkinlikleriyle Türkiye’nin dijitalleşme seyahatine takviye olan Turkcell, sağladığı teknolojiyle de kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıyor, dijital muhtaçlıklarını yüksek performansla karşılıyor. Bugün Paycell’den fizy’e, lifebox’tan GAME+’a, BiP’ten TV+’a pek çok dev marka Turkcell’in güçlü altyapısı ve teknolojisiyle Türkiye’nin çağı yakalamasına değerli katkılar sunuyor. Bu markalar birden fazla vakit dünyayı takip eden değil, dünyanın takip ettiği yeni gelişmelere imza atıyor.”

“Ülkenin dijital egemenliğini korumalıyız”

Turkcell ve teknolojinin iki ‘T’sinin daima yan yana olacağı projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Dr. Koç, “Teknoloji çağında rekabet dijital dünyada yaşanıyor. Bu yüzden Türkiye’nin dijital egemenliğini de muhafazamız gerekiyor. Yenilikçi teknolojilere yapay zekâ, siber güvenlik üzere yeni dikeyler açıp Türkiye’nin verisini korumak ve Türkiye’yi dijitalleştirmek için çalışacağız. Yapay zekâ alanında kendi algoritmalarımızı oluşturacak bir altyapıya sahip olmamız lazım. Turkcell’in 38 milyon kullanıcısı var. Bu çok büyük bir bilgi. Bu bilgiyi tahlil edip algoritmaları yapay zekâ bazlı inançlı sistemlere evireceğiz” dedi.

“TOGG’daki entegrasyon örnek oldu”

Kullanıcılara hizmet veren teknolojilerin insan ve obje odaklı olması gerektiğine dikkat çeken Dr. Koç, Turkcell’in de içinde yer aldığı TOGG’daki teknoloji kullanımının bunun en düzgün örneklerinden biri olduğunu söyledi. Dr. Koç, “Teknolojiyle birlikte insanların ömür alanları değişiyor. Arabalar de artık hayat alanı haline geldi. TOGG bir obje fakat insanları destekleyen bir obje. Başlı başına yerlilik göstergesi olan TOGG’un e-Devlet entegrasyonunu yaklaşık iki haftada yaptık. Bir devletin elektronik altyapısını bir otomobile bu kadar kısa müddette entegre etmek büyük bir muvaffakiyettir. İlerleyen periyotta BiP’ten görüntü konferansa katılmak da fizy üzerinden müzik dinlemek de mümkün olabilecek. Akıllı aygıtlar üzerinden temas kurulan her platformda olmak istiyoruz. Vatandaşlarımızın temaslı olduğu her yerde Turkcell olacak” diye konuştu.

“Türkiye Yüzyılı, Dijitalin Yüzyılı”

Dr. Ali Taha Koç, birinci 100 yılın son çeyreğinde temas ettiği kesimlerin dönüştürücüsü ve ilham kaynağı olan Turkcell’in artık Türkiye Yüzyılı’ndaki amaçlarını gerçekleştirmek için çalışacağını vurguladı. Koç, “Turkcell dünyanın konuştuğu teknolojileri çalışan, test eden ve uygulayan bir şirket. Üretken yapay zekâ, 5G, 6G, objelerin interneti (IoT), davranışların interneti (IoB), büyük bilgi, bulut bilişim Turkcell için geleceğin değil bugünün kavramları. Cumhuriyet’in ilanının 100’üncü yıl dönümüne tanıklık eden bir şirket olarak Turkcell, bu mirası gelecek 100 yıla taşıma sorumluluğunun şuurunda. Maksadımız, Türkiye Yüzyılı’nı ‘Dijitalin Yüzyılı’, ‘Yenilikçi Teknolojilerin Yüzyılı’ haline getirmek. 100’üncü yıldönümü kutlamalarında bir kelam verdik; Turkcell, teknolojide ülkemizin en parlak yıllarını Türkiye Yüzyılı’nda yazacak” dedi.

Şirketin spora verdiği dayanak ve yatırımları hakkında şu bilgiler verildi:

Spora verilen destekler

Turkcell hayatın her alanında, kurulduğu günden bu yana, her vakit sporla iç içe bir marka. Şirket, Türkiye’de sporu geliştirecek her fırsatı kıymetlendiriyor, spora ve atlete her alanda yatırım yapıyor, sporun birleştirici ve düzgünleştirici gücüne inanıyor. 20 yılı aşkın müddettir sporun farklı branşlarına dayanak veren şirket, her geçen gün bu alandaki faaliyetlerini artırarak 1 milyar TL’nin üzerinde takviye sundu.

Atletizmden yüzmeye, tenisten golfe, paralimpik sporlardan kişisel branşlara kadar pek çok alanda federasyonların, kulüplerin ve atletlerin yanında olan şirket, futbola dayanağa ise birinci olarak 2002 Dünya Kupası öncesi A Ulusal Takım’a sponsor olarak başladı.

2005-2010 yılları ortasında Üstün Lig’in birinci isim sponsoru olan şirket, 2021’de bayan futbolunun gelişimine katkı sağlamak için harekete geçti.

Kadın Ulusal Kadrolarının sponsorluğunu üstlenen ve Bayan Ligi’ne ismini veren Turkcell, 2010’dan bu yana Türkiye Futbol Federasyonu’nun ana sponsoru olarak Türk futboluna paha katmaya devam ediyor.

Sürdürülebilirlik yatırımlarına devam

Şirket sürdürülebilirlik alanındaki adımlarına devam ediyor. Güç verimliliği alanında çalışmalar alternatif güç yatırımları, ekipman modernizasyonu ve parametre optimizasyonu üzere farklı kategorilerde toplamda 100’e yakın alt başlıkta sürdürülüyor. Geçen yıl yapılan rüzgâr ve güneş gücüne dayalı çevreci kaynak odaklı güç verimliliği projeleri sayesinde 2022 yılı sonunda yaklaşık 65 GWh ve 200 milyon TL’lik güç tasarrufu sağlandı.

2010’dan bu yana yeşil güç yatırımlarında öncü olan ve bu alanda derinleşen şirket, bölümde yenilenebilir güce en fazla yatırım yapan şirket. Yalnızca yenilenebilir güç tüketmiyor, Turkcell Güç şirketi ile yenilenebilir güç de üretiyor.

2025 sonuna kadar 240 milyon dolar yatırımla 300 MW konseyi güce sahip GES’lerin (Güneş Gücü Santrali) devreye alınması planlanıyor.

İzmir Karadağ Rüzgâr Gücü Santrali’nin kapasitesini artırarak tüm yeşil güç kaynaklarıyla yıllık tüketiminin yüzde 65’inin karşılanması planlanıyor.

Turkcell Grubu’nun maksadı güç tüketimini, 2030’a kadar kendi kaynaklarından yüzde 100 yeşil güçle karşılamak ve 2050’de net sıfır şirket olmak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu