Kültür Sanat

Tarihi cami onarım çalışmalarının akabinde yine ibadete açıldı

Rize’nin Kalkandere ilçesine bağlı Hüseyin Hoca köyünde bulunan tarihi Kıyı Camii, onarım çalışmalarının tamamlanmasının akabinde tekrar ibadete açıldı.

1 Milyon 300 bin TL bedel ile ihale edilen tarihi Kıyı Camii’nin onarım çalışmaları, 9 aylık sürecin sonrasında tamamlandı. Onarım kapsamında cami çelik konstrüksiyon ile desteklenerek deforme olan iç ve dış ahşap materyallerin aslına uygun halde değiştirildi. Ayrıyeten mihrap, minber, vaaz kürsüsü, tavan göbeği ve müezzin mahfilinde yüklü bulunan işlemeli ahşap motiflerin korunarak, raspa, temizleme ve ahşap gözetici boyandı. Çatı örtüsünün büsbütün yenilendiği caminin, tarihi ahşap dokusuna uygun kiremit yapılarak, etraf düzenlemesi yapıldı, halıları yenilenerek, klima ünitesiyle ısıtma soğutma sağlandı. Cami dışının dekoratif led armatürlerle aydınlatılırken, cami içi elektrik tesisatının yanmaz kablolarla değiştirilerek avizeleri ve ses sistemi de yenilendi.

Restorasyon çalışmaları tamamlanan tarihi cami yine ibadete açılışı hasebiyle açılış programı düzenlendi. Programa Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı, Genel Sekreter Yardımcı Yunus Emre Ayar ve vilayet protokol üyeleri ile çok sayıda köy halkı iştirak sağladı.

Açılış programında konuşan Rize Valisi İhsan Selim Baydaş “Çokça yer değişmiş ve çokça cemaat görmüş bir cami. Hamdolsun onarım çalışmalarının akabinde bir tarihi ana daha burada şahitlik ediyoruz. Bu mescitte, yüz yılı aşkın anlını secdeye koymuşlar ortasına ismimizi yazdıracağız. Caminin 150 yıllık tarihine katılmış olma fırsatı elde etmiş edeceğiz. Çalışmalara emek veren arkadaşlardan Allah razı olsun” dedi. Cami, kurdele merasimi ile tekrar ibadete açıldı.

Kalkandere Hüseyin Hoca Köyü Kıyı Camii olarak bilinen yapı, 19. Yüzyılın ortalarında Trabzon’un Of ilçesinin Keler köyünde devrin ahşap oyma ustalarının maharetli elleriyle yöredeki kestane ağaçlarından yapıldı. 2004 yılında Kültür Varlığı olarak tescil edilen ahşap cami, 2011 yılında ise şu anki yerine konuşlandırıldı. 1834 yılında yapılan cami, klâsik ahşap mimarisinin en hoş örneklerinden çantı tekniği ismi verilen çivi kullanılmadan, birbirine geçme ahşap personelliği ile 10×9,5 metre ebatlarında kare biçiminde olan taş temel düstura oturtulmuş halde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu