Gündem

’Tapulu arazimiz’ deyip yolu trafiğe kapattı

Çorum’un Osmancık ilçesinde bir vatandaş kendisine ilişkin arazi üzerine yapılan 3 mahalle, 3 köy ve 1 ilçeye ulaşım sağlayan yola şeritler çekerek, araç trafiğine kapattı.

İlçede yaşayan Uğur Asiltürk ve ailesi özel mülkü olduğu gerekçesiyle Gemici, Çay ve Gürleyik mahalleleri ile Kumbaba, Ağıroğlan, Fındıcak köyü ve Dodurga ilçesine ulaşımı sağlayan Kumbaba Köprüsü’nün girişinden, Ergenekon Caddesi kavşağına kadar olan yolu araç trafiğine kapatarak, “Özel mülktür girilemez, halkımıza verdiğimiz rahatsızlıktan ötürü özür dileriz” yazılı afiş astı.

Anayasanın Mülkiyet Kanuna istinaden yolu kapattıklarını belirten Asiltürk, “Osmancık Belediyesi 1995 tarih ve 15 sayılı Meclis kararıyla yerimizden köprünün devamına yol açmak için 3 bin 829 metrekare bahçemizden 2 bin 488 kare aldı. Buna karşılık hiçbir bedel ödemedi. 5 kat ticari alan olarak inşaat iznimizi verecekti. Mahkeme kararıyla ve Belediye Meclisi kararıyla sabittir. Rastgele bir bedel ödemediği üzere inşaat iznimizi de vermedi. Burada kıyı park konutlarına ırmağa sıfır inşaat müsaadesi yaptırıldı. Herkes bedelini aldı fakat biz bedelimizi alamadık. Mahkeme kararının Çorum Yönetim Mahkemesinin 2021’e 144 karar sayılı kararına istinaden yapılan sürecin eski haline getirilmesine yani dava konusunun iptallerine diye yerimizi tescil etti. 30 günlük bekleme müddeti vardı. Biz yeterli niyete istinaden halk mağdur olmasın diye bu kadar vakit bekledik. Belediye, Kaymakamlık ile yazışmalar yaptık. Gerekli trafik önlemlerinin alınmasıyla ilgili yazışmalarımızı yaptık. Rastgele bit trafik önlemi alınmadı. Bize bedel ödenmedi. Yerimize karşılık yer verilmedi. Bize de zaruret doğdu, Anayasa’nın Mülkiyet isimli kanununa istinaden çevirmek zorunda kaldık. İlgililerin duyarsızlığı halkımızı mağdur etmiştir” sözlerini kullandı.

“Bedelini verirlerse biz de yol için müsaade veririz”

28 yıldır yerlerinden halka yolu kullanmaları için müsaade verdiklerini açıklayan Asiltürk, “Bundan sonra müsaade vermek istemiyoruz. Bedelini verirlerse biz de o vakit iznimizi veririz. Çorum Yönetim Mahkemesine açtığımız davayı kazandık. Belediye istinaf yoluna gitti. Davayı istinafa, Samsun’a taşıdı. Samsun İstinaf Mahkemesi de belediyeyi haksız bularak şahıslar haklıdır, ‘mahkemenin vermiş olduğu karar doğrudur’ diyerek istinafın reddine karar verdi. Mahkeme kararları burada, ilgililer bu kadar müracaatımıza karşın gelmediler, sormadılar, ilgilenmediler. Bizim taleplerimiz karşılanmadı. Karşılanmadığı üzere halihazırda alınan yerlerimizden hariç diğer yerlerimizi de istediler. Burada dedemin eski konutu vardı yıktırdılar ve inşaat müsaadesi vermediler. Hasebiyle biz mağdur olduk 28 yıldır. Bu mağduriyetimizi gidermek ismine rastgele bir şey yapmadıkları için biz de yerimizi çevirmek zorunda kaldık” formunda konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu