Gündem

Sular çekildi eski köy ortaya çıktı

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesindeki Menzelet Barajı altında kalan eski yerleşim yeri, suyun çekilmesiyle ortaya çıktı.

Kahramanmaraş’ta 40 yıl evvel yapılan baraj sonrası su altında kalan Şadalak köyü, azalan yağışlar ve ortaya çıkan kuraklık sonucunda yine gün yüzüne çıktı.

Yerleşim bölgesinde yer alan mesken, mezarlık ve çeşme üzere yapıların kalıntıları dron ve aktüel manzaralarla kaydedildi. Gizemli imajların ortaya çıktığı bölge Onikişubat İlçesi Ilıca Mahallesi yol güzergahı üzerinden de seyredilebiliyor. Geçmişte değerli pozisyona sahip bölgede tarihi kaleler ve Ali Kayası görünümlü Menzelet Barajı yer alıyor.

Avcılar Mahalle Muhtarı Abdurrahman Kayaalp, evvelce bölgenin Şadalak köyü diye geçtiğini belirterek, “1987 yılında barajların yapılmasıyla bölge halkı çeşitli yerlere gönderildi. Tekrar de birkaç konut mevcut. Görüldüğü üzere bölgemizde su kısıtlı. Her yıl bu devirde yağışların azlığı nedeniyle Menzelet Barajı’nın su düzeyi düştü. Haliyle suların çekilmesiyle bir arada eski konutların yerleri gün yüzüne çıktı. Aslında geçmişte değerli bir noktaydı burası ve Kayseri yolu bu güzergahtan geçiyordu. Eski konutlar, tarihi kaleler ve Ali Kayası da mevcut” tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu