Eğitim

Stratejik muvaffakiyetleri ve vizyon projeleri anlattı

Bartın Üniversitesinin (BARÜ) bölgesel kalkınma odaklı gelişim stratejisiyle elde ettiği başarılarla birlikte vizyon projeleri Zonguldak’tan gelen medya temsilcilerine anlatıldı.

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Zonguldak’ta vazife yapan medya temsilcileriyle bir ortaya geldi. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti tarafından gerçekleştirilen ziyarette, Lider Derya Akbıyık ve beraberindekiler birinci olarak rektörlük makamına geçti. Bölge basını olarak BARÜ’de bulunmaktan duydukları memnunluğu lisana getiren Lider Akbıyık, BARÜ’nün ulusal ve memleketler arası alanda elde ettiği muvaffakiyetleri ilgiyle takip ettiklerini belirtti.

BARÜ’nün genç bir üniversite olarak elde ettiği muvaffakiyetler konuşuldu

BARÜ’nün 2008 yılında kurulan genç bir üniversite olmasına karşın değerli muvaffakiyetler elde ettiğine değinen Akbıyık, “Genç bir üniversite olarak ülke genelinde ses getiren çalışmalar yapıyorsunuz. Bizler de bölge basını olarak bu muvaffakiyetleri yakından takip ediyor ve gurur duyuyoruz. Kentle bütünleşik bir üniversite halinde hem Bartın’a hem de bölgemize paha katıyorsunuz” sözlerini kullandı.

Rektör Uzun, üniversitenin gelişimini datalar üzerinden aktardı

Ziyaret, Rektörlük Senato Toplantı Salonunda Rektör Uzun’un 2017-2023 yılları ortasında eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal yarar noktasında yapılan çalışmaları aktardığı sunum ile devam etti. Rektör Uzun sunumunda, ‘Kaliteyi önceleyen Üniversite’ anlayışıyla sürdürülebilirlik ekseninde nitelikli eğitim, girişimcilik, proje tabanlı öğrenme modeli ile gerçekleştirilen uygulamalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

“Bilim temelli bir kalkınma anlayışına inanıyoruz”

Rektör Uzun, BARÜ’nün geride bırakılan yıllarda sürdürülebilir bir yükseliş kaydettiğinin altını çizerek “Ülkemizin öz potansiyelini kullanarak bilim ve teknoloji temelli bir kalkınma anlayışına katkı sunmak hedefiyle var gücümüzle çalışıyoruz. Her geçen gün bilimsel kabiliyetimizi geliştiriyor, bu alandaki başarılarımızla ulusal ve milletlerarası derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmelerinde üst sıralara tırmanmaya devam ediyoruz. Elde ettiğimiz muvaffakiyetler bölgesel odaklı bir kalkınma stratejisiyle ülkemizin geleceğine katkı sunduğumuz bu seyahatte geleceğe dair umutlarımızı daha da artırmaktadır” dedi.

“Başarımızın en değerli etkeni yüksek motivasyonla çalışmaktır”

Ortaya konan performans ve buna bağlı sonuçların yüksek motivasyonla çalışmak olduğunu vurgulayan Rektör Uzun, “Üniversitemizin tüm bileşenleriyle gösterdiğimiz uğraşlar milletlerarası sıralama kuruluşlarının göstergelerine de olumlu olarak yansıdı. Web of Science bilgilerine (SCI, SSCI, AHCI) nazaran 2017 yılında 92 milletlerarası yayını bulunan Üniversitemiz, 2022’de 352 makale sayısına ulaşmayı başardı. Scopus datalarına nazaran 2017 yılında 127 yayınımız var iken 2022 yılında 468 yayına ulaştık. Dünyadaki yükseköğretim kurumlarını görünürlük, açıklık ve mükemmeliyet göstergeleri üzerinden pahalandıran Webometrics’de 2017’den itibaren 7 yılda 4 bin 590 üniversiteyi geride bıraktık. Dünyanın saygın sıralama kuruluşlarından Times Higher Education (THE) 2023 Impact Ranking (Etki Sıralaması) listesine ise bu yıl başarılı bir giriş yaparak ‘Bilinçli Üretim ve Tüketim’ alanında birinci 200’de, genel değerlendirmede ise 801+ bandında yer aldık. Ayrıyeten her geçen devir hayata geçirdiğimiz yeni projelerimizle ülkemizin bilim temelli kalkınma maksatlarına katkılar sunduk” diye konuştu.

“BARÜ 15’inci yılında dünyanın en güzelleri ortasında yer aldı”

Rektör Uzun, Dünyanın en bilinen yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarından biri olan Times Higher Education (THE) sıralamasındaki muvaffakiyete da değinerek elde edilen kazanımları ‘Üreten Üniversite’ misyonuyla geleceğe taşımak istediklerini kaydetti. Rektör Uzun, “Üniversitemiz, her yıl bedellendirilen üniversite sayısındaki artışa karşın 1001-1200 bandında sıralamaya girerek büyük bir muvaffakiyet gösterdi. Genel sıralamada Türkiye’de 12’nci olduk. ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde dünyanın en âlâ birinci 1000 üniversitesi ortasında 563. sıraya yerleşen Üniversitemiz, birinci kez girdiği sıralamada gibisi görülmemiş bir performans gösterdi. ‘Araştırma Kalitesi’ kategorisinde ise Türkiye’de en güzel 2’nci yükseköğretim kurumuyuz” formunda konuştu.

“Türkiye Yüzyılında öğrencilerimiz kıymetli roller alacak”

BARÜ’de proje kültürünün tabana yayılması için gösterilen uğraşa vurgu yapan Rektör Uzun, sunumuna TÜBİTAK 2209-A kapsamında 4 yılda üretilen 685 projeye atıf yaparak devam etti.

Rektör Uzun, Türkiye’nin en çok öğrenci projesi üreten yükseköğretim kurumlarından biri olduklarını hatırlatarak “Bilgi üretim sürecinde Türkiye’nin ulusal teknoloji atılımına ve dönüşümüne liderlik edecek nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi önceliklerimiz ortasında yer alıyor. Türkiye Yüzyılında gençlerimizin üstleneceği misyonun farkındayız ve onlara inanıyoruz. Bu doğrultuda yarınlara olan seyahatimizin en değerli bileşeni olan öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. 4 yılda 685 proje üreten, 2023/1 periyodunda Türkiye 3’üncüsü olmayı başaran ‘Bende Varım’ diyen öğrencilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” tabirlerine yer verdi.

“Bölgemizden başlayarak ülkemizin kalkınmasına kıymet katıyoruz”

BARÜ’nün bölgesinden başlayarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunduğunun da altını çizen Rektör Uzun, “Yükseköğretim Konseyi (YÖK) tarafından ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi’ kapsamında ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ alanında kıymetli projeleri hayata geçiriyoruz. Filyos Vadisi Projesi odağında bölgede gelişebilecek olası kesimler üzerinde ehil akademik takımımızla epeyce verimli çalışmalar ortaya koymaya devam ediyoruz. Ülkemizin gelecek maksatlarına uygun olarak kalite ve uluslararasılaşmayı önemsiyor, ihtisaslaşma kapsamında bölgeyi önceleyen bir anlayışla tüm paydaşlarımızla birlikte çaba gösteriyoruz” dedi.

“Elde ettiğimiz muvaffakiyetler tercih edilebilirliğimizi de artırıyor”

Rektör Uzun, sürdürülebilir gelişimin en değerli maksatlarından biri olduğunu da belirterek, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:

“Nitelikli çalışmalarla geleceğin güçlü jenerasyonlarını yetiştirmeyi gaye edindiğimiz Üniversitemizde, ‘kalite’ anlayışını tüm çalışmalarımızın merkezine alıyoruz. Sürdürülebilir kalkınma odağında hem ülkemizde hem de milletlerarası alanda her geçen devir daha görünür olmayı başarıyoruz. Farklı göstergeler üzerinden yapılan sıralamalarda sürdürülebilir bir yükseliş gösteren Üniversitemizde; önlisans, lisans ve lisansüstü kontenjanlarında yaklaşık yüzde 100’lük bir doluluk oranına ulaşılırken üniversite yerleştirme muvaffakiyet puanları ve sıralamaları da her geçen yıl yükseliyor. Muvaffakiyetler göstergelere, göstergeler tercih edilebilirliğe yansıyor. Bugün Üniversitemiz Türkiye’nin 81 vilayetinden olduğu üzere 67 farklı ülkeden de öğrencileri olan büyük bir aile oldu.”

Programda BARÜ’nün büyüme stratejisi kapsamında yaptığı çalışmalarla birlikte eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve toplumsal sorumluluk alanlarındaki gayelerine de değinildi.

Öğrencilere sunulan imkânlar yerinde görüldü

Program kapsamında Rektör Uzun ve medya temsilcileri Kutlubey Yerleşkesinde kısa bir tanıtım gezisi yaptı. Burada 100 bini aşan basılı kitap, 8 milyondan fazla elektronik yayın ile her ay binlerce kişinin çalışmaları için kullandığı bölgenin en büyük kütüphanesi görüldü. Yerleşkede, “Daha yeşil, çevreci ve sürdürülebilir bir yerleşke hayatı” çalışmaları kapsamında yağmur suları biriktirilerek oluşturulan doğal gölet ile birlikte oluşturulan ömür alanını yerinde gören medya temsilcileri, 17 farklı branşa ilişkin memleketler arası standartlardaki spor alanlarıyla ülkenin en büyük spor komplekslerinden biri olan BARÜ Spor Bilimleri Fakültesi ziyaretiyle birlikte programlarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu