Gündem

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanında gerçeği aratmayan yangın tatbikatı

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanında düzenlenen uçak kazası kırımı ve yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı acil durum ve yangın tatbikatı ilgili kurumların iştiraki ile gerçekleştirildi. Apronun yanındaki boş alanda gerçekleşen ve senaryo gereği kırıma uğrayıp düşen uçaktan alevlerin yükseldiği, siyah dumanların gökyüzünü kapladığı tatbikat nefesleri kesti. Şırnak’taki ilgili ünitelerin vazife aldığı tatbikatta senaryo gereği, havalimanına inişte kaza kırıma uğrayan uçakta yangın söndürme, kurtarma ve yaralıların tahliyesi gerçekleştirildi. Takımlar yaralıları, triyaj alanına tahliyelerinin akabinde birinci müdahaleyi yaptı ve hastaneye sevkini sağladı.

İhbar üzerine olay yerine AFAD, 112, polis, jandarma, havalimanı ARFF grupları, Cizre ve İdil itfaiye grupları ile ilgili takımlar sevk edildi. Olay yeri ve etrafında bulunan yaralılar, tek tek denetimli bir biçimde bölgeden alınarak inançlı bir alana taşındı. Yapılan birinci müdahalelerin akabinde yaralılar ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Nefes kesen tatbikat sonrası tüm çalışanlara teşekkür eden Havalimanı Mülki Yönetim Amiri İdil Kaymakamı ve Belediye Lider Vekili Anıl Adıgüzel, tatbikatın maksadının acil durumlara her vakit hazır olmak ve yapılacak tahliller sonucunda her vakit daha düzgününü yapmaya çalışmak olduğunu söyledi. Adıgüzel, “Bu tatbikatlar sonucunda da kamu kurum kuruluşları ortasında iş birliği artıyor” dedi.

Acil durum tatbikatı gerçekleştirdiklerini belirten Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı Müdürü Şükrü Benek ise, “Havalimanımız her vakit acil durumlara hazırdır. Bu tatbikatları iki yılda bir nizamlı olarak gerçekleştiriliyoruz. Bu yıl ise birinci kez akşam tatbikatı yaptık. Buradaki hedefimiz havalimanımızın her şartta acil durumlara hazır olduğunu göstermektir” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu