Eğitim

Öğretmenler Günü, Uşak Üniversitesinde Kutlandı

Uşak Üniversitesi tarafından 24 Kasım Öğretmenler Günü, çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Öğretmen Eğitimi” başlıklı bir panel gerçekleştirildi. Uşak Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen merasime, Rektör Prof. Dr. Ekrem Savaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kenan Taş ile Prof. Dr. Lütfi Özav, Genel Sekreter Doç. Dr. Sinan Gürcüoğlu, Öğretmen Şair Osman Topçu’nun kızı ve torunu, vilayet protokolü, akademik ve idari işçi ile öğrenciler katıldı.

Rektör Savaş: “Bireylerin çağın gereklerine uygun bir eğitimle donatılması öğretmenlerimizin uğraşları sayesindedir.”

Konuşmasına başta üniversitemizin akademik işçisi olmak üzere tüm eğitimcilerin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlayarak başlayan Prof. Dr. Ekrem Savaş, “Bu özel gün, öğretmenlerimizin fedakarlıkları ve üstün eforlarına karşı vefa borcumuzu gösterdiğimiz gündür. Öğretmenler; bilgiyi üreten, aktaran ve geleceğe taşıyan eğitimciler olarak toplum için vazgeçilmez kıymetteki bir mesleği icra ediyorsunuz. Bu manada, yalnızca bugün değil, her gün, öğrencilere rehberlik ederek, bilgiye açılan kapıları aralayarak, onlara ilham oluyorsunuz. Bir memleketin gelişip kalkınması, yeterli bir eğitim almış, âlâ bir biçimde yetişmiş insan gücüne sahip olmasına bağlıdır. Bireylerin çağın gereklerine uygun bir eğitimle donatılması öğretmenlerimizin çabaları sayesindedir.” dedi.

“Unutmayınız ki öğretmenlik, yalnızca sınıf içindeki bir meslek değil” diyen Rektör Savaş kelamlarını söyle sürdürdü: “Öğretmenlik tıpkı vakitte toplumun şekillenmesinde, bilgiye dayalı bir geleceğin inşasında kilit rol oynayan bir meslektir. Sizler, genç zihinlere ışık tutarak, onları geleceğin önderleri ve düşünürleri olarak yetiştirmekte büyük sorumluluk taşıyorsunuz.”

Prof. Dr. Ekrem Savaş konuşmasını başta misyonu başında şehit olmuş eğitimciler olmak üzere, ahirete irtihal eden öğretmenleri rahmet ve minnetle anarak bitirdi.

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Çavaş yaptığı konuşmada öğretmenlik mesleğinin ülkenin gelişmesi ve kalkınması için kıymetine vurgu yaparak tüm öğretmenlerin gününü kutladı.

Panel öncesinde Uşak Belediyesi Akademi Uşak Orkestrasının Öğretmenler Gününe özel hazırlamış oldukları dinleti gerçekleştirildi.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Öğretmen Eğitimi” Paneli

Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. M. Akif Helvacı moderatörlüğünde gerçekleşen “Cumhuriyetimizin 100. Yılında Öğretmen Eğitimi” başlıklı panelde Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ergün “Cumhuriyetten Günümüze Öğretmen Yetiştirme”, Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Prof. Dr. Lütfullah Türkmen “Eğitim Fakültemizin Dünü ve Bugünü” ve Uşak Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Sarı “Öğretmen Şair Osman Topçu’nun Şiirlerinde Öğretmen ve Öğrenci Sevgisi” başlıklı bir sunum yaptı.

Program bitiminde panelistlere plaket verildi.

“24 Kasım Öğretmenler Günü Mevlit Programı”gerçekleştirildi

Ayrıca Öğretmenler Günü kapsamında Uşak Üniversitesi İslam Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Kıraat ve Musiki Öğrenci Topluluğu tarafından, ahirete irtihal etmiş öğretmenleri yad etmek için “24 Kasım Öğretmenler Günü’’ mevlit programı gerçekleştirildi.İslami İlimler Fakültesi bahçesinde yer alan Üniversite Mescidinde düzenlenen mevlitteahirete irtihal eden öğretmenlerimiz ve misyonu başında şehit düşmüş öğretmenlerimiz için dualar edildi.Programa akademik ve idari işçi ile öğrenciler katıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu