Ekonomi

Mobilyanın başşehri İnegöl’de Kitap Mevsimi başladı

Mobilya’nın başşehri İnegöl’de 7. Kitap Günleri kapılarını ziyarete açtı.

İnegöl Belediyesi’nin bu yıl 7’ncisini düzenlediği Kitap Günleri Cuma günü düzenlenen coşkulu merasimle başladı. İnegöl’de 10 gün boyunca 100’ü aşkın müellif, yayınevi ve 1 milyon kitap ile kitapseverleri ağırlayacak tertip, birinci günden ağır ilgiyle karşılaştı. İnegöl’deki 7’inci Kitap Günleri’nde müelliflerin imza günleri, söyleyişiler ve paneller üzere kültür aktiviteleri ile kültür coşkusunun dolu dolu geçeceği belirtiliyor.

İnegöl Belediyesi tarafından bilginin değişmez ögesi olan kitap ile ilçe halkının ve kitapseverlerin buluşması ismine bu yıl 7’ncisi düzenlenen ‘İnegöl Kitap Günleri’nin kurdela bölümünü İnegöl Belediye Lideri Alber Taban, Kaymakam Eren Arslan, AK Parti Bursa Milletvekili Ayhan Salman ve minik öğrenciler birlikte yaptı. Açılışta fuarın onur konuğu olan İhsan Süreyya Sırma da hazır bulundu.

MODEF Fuar Alanında düzenlenen ve 03 Aralık tarihine kadar açık kalacak olan İnegöl Kitap Günlerinde, 100’ü aşkın yayınevi yapıtlarını İnegöllülere sunacak. Tertip kapsamında; 20 lokal müellif ile 100’ü aşkın konuk muharrir, 1 milyon kitap, konferanslar, söyleşiler ve imza günleri ile İnegöl halkı dolu dolu bir 10 gün geçirecek. İlçe halkına kitap okumanın kıymetini aşılamak, okuma yazma seferberliğine katkı sağlamak ve okur-yazar buluşmalarına öncülük ederek geleceğe hazırlanan çocuklara kitabı ve okumayı teşvik etmek maksadıyla düzenlenen İnegöl Kitap Günlerinde ziyaretçi rekoru kırılması bekleniyor.

Fuarda her gün ortalarında; Hayati İnanç, Gri Koç, Orhan Toker, Merve Gülcemal, Tufan Gündüz, Kemal Sayar, Fatih Duman, Hatice Kübra Tongar, Nurullah Genç, Dilek Yiğit ve Beyhan Budak üzere birçok güçlü kalemin yer aldığı ve herkesin yakından tanıdığı müellifler ‘Yazar Buluşmaları’ kapsamında İnegöllülerle bir ortaya gelecek.

Başkan Taban’dan davet

Herkesi Kitap Günlerine davet eden İnegöl Belediye Lideri Alper Taban, “İnegöl’de Mevsim Kitap sloganıyla başlattığımız 7. Kitap Günleri bugün itibariyle açıldı. 10 gün sürecek fuarda kitapseverlerimiz 100’ü aşkın yayınevi, 100’ü aşkın seçkin müellifimiz ve 1 milyon kitap ile buluşacak. Tabi bu ortada değerli muharrirlerimizin iştirakiyle imza günleri, söyleşiler ve konferanslar da gerçekleşecek. Kitapseverler istedikleri kitapları burada bulabilecekler. İnegöl’de klasik hale getirdiğimiz Kitap Günlerinden pek çok kitapseverimiz faydalanacak inşallah. Herkesi kitap fuarımıza davet ediyorum” dedi.

“İnsanları yücelten kitaptır”

Kitap Günlerinin açılış konuğu Muharrir İhsan Süreyya Sırma ise “Yapılan bu kitap fuarından onur duydum. İnsanları yücelten kitaptır. Onun için Allahuteala da Kuran-ı Kerime kitap ile başlıyor. Bu kitap, isteyenler için hidayet kaynağıdır diye. İnegöl Kitap Günlerinin de güzel olmasını diliyorum” diye konuştu.

“Kitaplarımızı her yıl buradan temin ediyoruz”

Vatandaşların fuara ilgisi epeyce yüksek. Kitap Günleri Fuar alanında tertibe ait değerlendirmeler yapan vatandaşlar, “Bu sene de kitap fuarına geldik. Her sene geliyoruz. Kitaplarımızı da her yıl buradan temin ediyoruz. Daha tesirli ve verimli oluyor çocuklarım için. Kitaplara bedel veriyoruz. Herkese tavsiye ediyorum, kesinlikle gelsinler. Fuarda çok yeterli yayınevleri ve kitaplar var, müellifler var” yorumlarında bulundu. Tertibin en küçük muharriri olan Berre Işık Yavuz isimli öğrenci ise “7. Kitap Günlerinde İnegöl’ün en küçük muharriri olarak burada lokal muharrirler kısmında iştirak sağlayacağım. Ben çocuklar için kitap yazmayı çok seviyorum ve ileride de bunu sürdürmek istiyorum. Kitaplarla buluşmak için herkesi kitap fuarına davet ediyorum. Herkese uygun kitap var burada” dedi.

Abdülkadir Açar isimli yayın meskeni sorumlusu da “Timaş Yayınları olarak 7. İnegöl Kitap Fuarına katıldık bu sene. Geçen yıllarda da çok dolu dolu geçen bir fuardı. Bu yıl da yeniden tıpkı biçimde olmasını bekliyoruz. Belediye Liderimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Elif Naz isimli öğrenci, Kitap Günleri öncesi kendilerine kumbara dağıtıldığını hatırlatarak; “Vehbi Koç İlkokulundan geldim. Bize kumbara dağıtılmıştı. Para biriktirerek buraya geldik kitap almaya. Çok hoş kitaplar var” formunda konuştu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu