Uncategorized

MESKİ Merkez Su Tahlil Laboratuvarı, TÜRKAK kontrolünü muvaffakiyetle tamamladı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Mersin Su ve Kanalizasyon Yönetimi (MESKİ) Genel Müdürlüğü Merkez Su Tahlil Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu TÜRKAK tarafından düzenlenen ’Kapsam Genişletme ve Nezaret Denetimi’nde tam not aldı.

MESKİ Genel Müdürlüğü Merkez Su Tahlil Laboratuvarı “TS EN ISO/IEC 17025:2017 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Gereklilikler” standardı bünyesinde TÜRKAK tarafından düzenlenen “Kapsam Genişletme ve Nezaret Denetimi”ni muvaffakiyetle tamamladı. 17025 Kalite İdare Sistemi’nin yanı sıra, mevcut 91 akredite parametrenin gözden geçirildiği kontrolde, bünyesine yeni eklediği aygıtlarla birlikte “İnsani Tüketim Emelli Sular Hakkında Yönetmelik” ve “İçme Suyu Temin Edilen Suların Kalitesi ve Arıtılması Hakkında Yönetmelik” çerçevesinde yer alan 44 adet parametreden kapsam genişletme müracaatında bulunan MESKİ laboratuvarı, belgelendirme sürecinin tamamlanmasıyla 135 akredite parametre sayısına ulaşacak.

Denetim sonucunda TÜRKAK denetçileri laboratuvar hakkında kontrol raporunda olumlu yorumlara yer verdi. Denetçiler tarafından hazırlanan kontrol sonrası bildirim formunda şu tabirlere yer verildi:

“Laboratuvarın uygun bir kalite idare sistemine sahip olduğu, üst idarenin dayanağının tam olduğu, çalışan çalışanın akreditasyon gerekliliklerine yönelik şuurunun üst seviye olduğu ve akreditasyon kapsamında yer alan deneylerin yapılmasına yönelik işçi ve aygıt altyapısının epey güçlü olduğu görülmüştür.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu