Eğitim

Memleketler arası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’nde birincilik mükafatı Altındağ Hacıbayram Ortaokulu öğrencilerinin

Ankara Altındağ Hacıbayram Ortaokulu öğrencileri Memleketler arası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’nde etraf ve sıhhat kategorisinde birincilik mükafatı kazandı.

Bu yıl 20-22 Kasım tarihlerinde, 6’ncısı düzenlenen Memleketler arası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği, Mamak Belediyesi Hidayet Türkoğlu Spor Salonunda gerçekleştirildi. Şenlik çerçevesinde düzenlenen bilimsel proje müsabakasına, Ankara Altındağ Hacıbayram Ortaokulu’ndan Dijital Tayfa/Doğacılar proje takımından öğrenciler Nesligül Karaoğulları, Osman Eymen Karaoğulları, Kayra Gün ve danışman öğretmenleri Çiğdem Altıkat “Meta Dönüşüm” projesi Etraf ve Sıhhat kategorisinde birincilik mükafatını kazandılar.

Projede etraf kirliliğine dikkat çekerek, etraf kirliliğine bağlı hastalıklara karşı insan sıhhatini korumak ismine geri dönüşüm konusu ele alındı. Sürdürülebilir pak bir dünya için, eğitim teknolojilerini sanal gerçeklik, 3D tasarım ve kodlama ile birleştiren öğrenciler, “Meta Dönüşüm” projesi geliştirdi. Metaverse ile geri dönüşüm kavramlarını birleştiren “Meta Dönüşüm” isimli proje öğrencilere geri dönüşümün değerini kavratmak, etraf muhafaza şuuru kazandırmak ve etrafa hassaslıklarını arttırmak emeliyle sanal ortamda hazırlandı. Gerek yüz yüze gerekse uzaktan eğitimde kullanılabilen proje, öğrencilere derste farklı bir tecrübe kazandırmayı amaçlıyor. Etraf müdafaa şuurunu ve geri dönüşümün ehemmiyetini vurgulayan “Meta Dönüşüm” projesi, Ankara’yı ve Altındağ ilçesini temsilen milletlerarası iştirakçilerin da yer aldığı Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’nde son derece ilgi gördü.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu