Gündem

Mahkeme kararıyla yeşil alan tekrar belediyeye devredildi

Erzincan’ın Çağlayan Beldesinde bir vatandaş tarafından ağaç dikip etrafı çitle çevrilerek sahiplenilen arazi mahkeme kararıyla tekrar belediyeye devredildi.

Çağlayan Beldesinde 2019 yılından bu yana Alihaydar Arslan tarafından kullanılan 314,49 metre karelik arazi, Çağlayan Belediyesi tarafından mahkemelik oldu. Vatandaşın yolu ve yeşil alanı sahiplendiğini ileri süren belediye, mevzuyu mahkemeye taşıdı. Mahkeme heyeti yapılan inceleme ve keşifler sonucu kararını belediyeden yana kullandı. Kararda şu tabirlere yer verildi:

“İlimiz merkez Çağlayan Beldesi, Cumhuriyet Mahallesi 147 ada 2 nolu parselin güney kısmından geçen yolda ve tıpkı parsele komşu olup Belediye İmar Planında yeşil alan olarak belirlenen 147 ada 1 nolu parsel alanında, 3091 sayılı kanun uyarınca yapılan soruşturma sonucunda; İlimiz merkez Çağlayan Belediye Başkanlığının 21.04.2021 tarihli ve 144 sayılı ve 09.04.2021 tarihli ve 128 sayılı yazısında, Çağlayan Beldesi, Cumhuriyet Mahallesi 147 ada ve 2 nolu parsel sahibi Alihaydar Arslan tarafından 147 ada 2 nolu parselin güney kısmından geçen ve ekili tarım topraklarına de ulaşım için kullanılan yolun 131,62 metre karelik kısmına ağaç dikmek ve etrafını ağaç çitlerle çevirmek suretiyle tecavüz edildiği; ayrıyeten tıpkı parsele komşu olan ve Belediye İmar Planında yeşil alan olarak belirlenen 185,32 metre karelik 147 ada 1 nolu parselin tamamının etrafına ağaç çit çekmek ve kenarındaki yapılı parke taşını sökmek suretiyle de tecavüz edildiği savıyla ile ilgili olarak, mahallinde yapılan soruşturma sonucu tanzim edilen 26.04.2021 tarihli fezlekeli belgenin incelenmesinde, mütecaviz Alihaydar Arslan’ın ilimiz merkez Çağlayan Beldesi, Cumhuriyet Mahallesinde AFAD kapsamında kendisine bedeli karşılığı verilen 147 ada 2 nolu parselinin güney kısmındaki devletin karar ve tasarrufu altında olan yolun 129,17 metre karelik kısmına ve tekrar tıpkı parsele komşu olan Belediye İmar Planında yeşil alan olarak belirlenen 147 ada 1 nolu parselin tamamına ağaç dikmek ve etrafını ağaç çitle çevirmek suretiyle olmak üzere 314,49 metre karelik alana yapmış olduğu tecavüzün menine karar verilmiştir.”

Karar üzerine kolluk kuvvetleri nezaretinde sahiplenilen yerdeki ağaçlar sökülerek gerekli çalışma yapıldı. Jandarma güçlerine bir mühlet direnen vatandaş yakınları tarafından sakinleştirildi.

Konuya ait Çağlayan Beldesi, Atatürk Mahalle Muhtarı Ali Özkaya, “2019 yılından itibaren vatandaş beldemize ilişkin olan yeşil alanı zapt etmişti. Mahkeme kararıyla bugün tekrar arazi yolu açıldı. İnşallah bir daha bu türlü işler yaşanmaz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu