Gündem

Mahkeme kararını münasebet gösterip, caddeyi yaya ve araç trafiğine kapattı

Mustafa ULUSOY/OSMANCIK (Çorum), (DHA)- ÇORUM’un Osmancık ilçesinde, Uğur Asiltürk, mahkeme kararını münasebet gösterip, caddeyi tel örgü çekerek araç ve yaya trafiğine kapattı.

Osmancık ilçesi merkezindeki Kızılırmak ile Gemici mahallelerinin birbirine bağlayan Sultan Hamit Caddesi’ndeki Kumbaba Köprüsü’nün çıkışı, araç ve yaya trafiğine kapatıldı. Güzergahı kullanan araç şoförü ve yayalar, yolun ortasına hem tel örgü çekildiğini hem de bilgilendirmek maksadıyla özür niteliğinde afiş asıldığını görünce şaşırdıklarını belirtti. Şoförler güzergah değiştirip bölgeden ayrıldı.

Arsa sahiplerinden Uğur Asiltürk, Osmancık Belediyesi ile uzlaşamadıklarından ötürü yolu araç ve yaya trafiğine kapatmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yolun 1997’de Osmancık Belediyesi tarafından açıldığını belirten Asiltürk, “Mülkiyeti şahsımıza ilişkin olan bu yerde 1995 yılında Belediye Meclis Kararı ve 1997 yılında Encümen kararıyla köprüye yol açmak için yerimizden 2 bin 488 metrekare alan alındı. O tarihte bize bu yerde imar müsaadesi verilmesi koşuluyla bu alanın tapusunu belediyeye devrettik. Belediye de yolu açtı. Fakat inşaat yapmaya kalktığımızda Kızılırmak taşkın alanı içerisinde olduğu gerekçesiyle imar müsaadesi verilmedi. Meğer tıpkı alanda imar müsaadesi verilmiş öteki emsal binalar da bulunuyor. Bu nedenle biz de o yıllarda yapılan uygulamayı mahkemeye taşıdık. Çorum Yönetim Mahkemesi, belediyenin yaptığı sürecin iptaline karar verdi” diyerek kendisini savundu.

‘KAMULAŞTIRMA SÜREÇLERİ DEVAM EDİYOR’

Osmancık Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada ise “İlçemiz sonları içerisinde bulunan Gemici Mahallesi 384 ada 8-9-10-13 parsellerde 1997 yılında 2981 sayılı kanunun 10/C hususu uyarınca yapılan İmar uygulamasının, Çorum Yönetim Mahkemesi’nin 25.02.2021 tarih ve 2021/144 sayılı kararına nazaran iptal edildiği anlaşıldığından Belediyemiz Encümeninin 10.08.2023 tarih ve 96 sayılı kararı ile bahse bahis alanın kamulaştırılması ilgili süreçlere devam edilmektedir” denildi. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu