Gündem

Lastikçilerde kış mesaisi başladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının düzenlemeleri çerçevesinde 1 Aralık-1 Nisan devrinde tüm ticari araçlar için kış lastiği kullanma zaruriliği başlarken, lastik bakım ve tamir bayilerinde yoğunluk arttı.

Ticari araçlar için kış lastiği kullanım zaruriliği, İstanbul’da 25 Kasım’da, Türkiye genelinde ise 1 Aralık’ta başlayacak. Diyarbakır’da da bu nedenle lastikçilerde ağır mesai başladı. Kış lastiği taktırmayan işletmelere 2023 yılı için geçerli olan 2 bin 568 lira ceza uygulanacak.

Kış lastiği taktırmak isteyen bilhassa ticari taksi şoförleri oto endüstrilerde yoğunluk oluştururken, ustalar şoförlere kış lastiği taktırmaları konusunda ikazlarda bulundu. Diyarbakır’da 45 yıldır araç bakım ve lastik tamir işi yapan Hasan Kamçı, kışın aracın yol tutuş konforu için lastiklerin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kış lastiğini ticari taksi yahut özel araba şoförlerinin kesinlikle takması tarafında ihtarlarda bulunan Kamçı, “Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü takdirde aslında kış lastikleri o vakit takılması gerekiyor. Ülkemizde kışı erken gören kentlerimiz var. O kentlerdeki vatandaşlarımızın daha erken kış lastiği takması gerekiyor. Kış lastikleri mevsime uyumlu olarak üretiliyor. Bu lastiklerimiz vakumlu olup, kılcal damarlar mevcuttur. Bilhassa kış lastikleri soğuğa karşı sertleşmeyip yumuşak kalıyor. Bu da aracın yol tutuşunu arttırıyor” dedi.

“Kaza yapma mümkünlüğü yüzde 90”

Yaz lastiklerinin kış aylarında kullanılmasının hakikat bir tercih olmadığını belirten Kamçı, “Kışın lastikler değiştirilmezse kaza yapma mümkünlüğü yüzde 90’dır. Kesinlikle karda, buzda, yağmurda kış lastiği takılmalıdır. Kış lastiği yoksa zincir takılmalı. Zincir de lastiğe, asfalta ve araca ziyan veriyor. Yaz lastiği ile kış lastiği birbirinden farklıdır. Kış lastiklerinde kılcal damarlar oluyor. Bu damarlar içerisinde kar girip patinaj olayı bitiyor. Böylece karda mahsur kalınmıyor ve yol tutuşu uygun oluyor. Lastiğin ömrü, 1.6 milimetrenin altına düştükten sonra değiştirilmesi lazım. Zati üretici birçok firma lastiklerin içerisinde çıkıntı bırakmış. Dişler çıkıntıyla sıfırlandıktan sonra lastiğin muhakkak değiştirilmesi gerekiyor. Lastik yalnızca dönen bir obje olmuş olur” diye konuştu.

Sürücüleri birinci sınıf lastik taktırılması istikametinde uyaran Kamçı, “Vatandaşlar kış lastiğini Türk Standardları Enstitüsü (TSE) evraklı servislerde takarsa daha uygun olur. Onlar zira işe daha çok hakimdir. Bir de lastik takıldığında bilhassa sibobuna, jantın çizilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra vatandaşlar kesinlikle birinci sınıf lastikleri tercih etmelidir. Sıfır araç alınırken üstünde hangi marka lastik varsa o markayı kullanmaya dikkat edilmelidir. 2, 3, 4’üncü sınıf lastikleri tavsiye etmiyoruz” tabirlerine yer verdi.

Son olarak lastik değişiminden sonra kesinlikle rot balans ayarının yapılması gerektiğinin altını çizen Kamçı, şunları kaydetti:

“Lastikler değiştirildikten sonra kesinlikle rot balans ayarı yapılmalıdır. Bu ayar yapılmadığı takdirde sürüş konforu azalır, lastiğin ömrü azalır. Bilhassa balans bozuk olursa araç titreşim yapar. 10 bin kilometrede bir rot balans ayarı yapılmalı. Lakin lastik değiştiği vakit kesinlikle akabinde rot balans ayarı yaptırılmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu