Spor

Klasik Türk Okçuluk 100’üncü Yıl Salon Türkiye Şampiyonası, Samsun’da başladı

Gökhan İÇKİLLİ/SAMSUN, (DHA)- TÜRKİYE Klâsik Türk Okçuluk Federasyonu (TGTOF) tarafından düzenlenen ‘Yıldızlar ve Gençler 100’üncü Yıl Salon Türkiye Şampiyonası’, ‘Kızlar’ ve ‘Erkekler’ kategorilerinde Samsun’da başladı.

Samsun’da 3 gün sürecek olan ‘Yıldızlar ve Gençler 100’üncü Yıl Salon Türkiye Şampiyonası’nda 445 atletin iştirakiyle start aldı. Atletler, Samsun İlkadım Okçuluk Tesisleri’nde 18 metreye oklarını atarak sıralama ve eleme atışlarını tamamlayacak. 65 vilayetten klâsik okçuluk kulüpleri ve ferdi sportmenlerin katıldığı müsabakalarda yalnızca klasik kıyafetler giyilecek ve teknik konseyin denetiminden geçen klasik oklar ve yaylar kullanılacak. Bunlar dışında nişan almayı kolaylaştırıcı ekipmanlar ve rastgele bir çağdaş materyal yer almayacak. Şampiyonanın 26 Kasım’daki final karşılaşmaları sonrası, Samsun İlkadım Okçuluk Tesisleri’nde ‘Kızlar’ ve ‘Erkekler’ kategorilerinde birinci 3 sırayı alan atletler için madalya merasimi düzenlenecek.

‘MİLLİ KADRO SEÇMESİ İÇİN BAZ ALINIYOR’

Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu Vilayet Temsilcisi Recep Şengül, şampiyonayla ilgili bilgi vererek, “Türkiye Yıldızlar 100’üncü Yıl Salon Şampiyonası, bugün açılışla başladı. Dün resmi idman açılışlarımız oldu. Bugünkü atışlara nazaran de yarın sayılara nazaran final atışları olacak. Şu anda 65 vilayetten kayıt var. Yıldız erkeklerde 153, yıldız kızlarda 124, genç bayanlarda 88 ve genç erkeklerde de 80 atlet yarışlara katıldı. Ayrıyeten federasyonumuz bu çeşit Türkiye yarışlarını ‘Milli Takım’ seçmesi için de baz alıyor. Çocukların burada yaptıkları puanlar ve dereceler, onların Ulusal Ekip seçmelerine katılmalarına da yardımcı oluyor” dedi.

HEM SPOR, HEM TARİH

Yarışmaya klasik kıyafetlerle katılmanın zarurî olduğunu belirten Şengül, “Geleneksel okçuluk olduğumuz için burada yalnızca spor müsabakası olmuyor. Birebir vakitte kültür sanat, tarih aktifliği de yapmış oluyor. Talimatnamelere nazaran yarışmacılar, müsabakalara klâsik kıyafetle katılıyorlar. Yani Selçuklu, Osmanlı üzere o yüzyıla ilişkin kıyafetlerle katılıyorlar. Hakemler de bunları denetim ediyor. Kıyafetlerin uygun olup olmadığına nazaran de yarışa alıyor. Tıpkı vakitte kullandıkları ok ve yay da geleneksellere uygun olmak zorunda. Bir manada o gelenekleri de tarihe uygun olarak yaşatmış oluyoruz” diye konuştu.

Üzerindeki kıyafeti tanıtan Samsun Emine-Ahmet Yeni Klasik Okçuluk Kulübü sportmeni Zeynep Sena Bora, maksadının birinci 32’ye girmek ve elemeleri geçmek olduğunu belirtti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kağıt Spor Kulübü atleti Meryem Bengüsu Kaytaz ise “Okçulukta 7 seneyi doldurmak üzereyim. Klasik Okçuluğa minikler de başlayıp şu anda gençler kategorisindeyim. Bu süreçte birçok muvaffakiyete imza attım. Amaçlarımdan bir tanesi buradan dereceyle dönmek. Şampiyonluk olursa da benim için çok hoş olacak. Arkadaşlarımızla birlikte bir de ekip atışı yapacağız. Grup arkadaşlarımızla birlikte birincilik kürsüsüne çıkmayı çok istiyorum. İlerleyen vakitlerde da ulusal ekipte olmak istiyorum. Bunun için de çabalıyorum” dedi. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu