Gündem

“Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü” nedeniyle yürüyüş yapıldı

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü” çerçevesinde yüzlerce bayanın iştirakiyle “Şiddetle Uğraş Yürüyüşü” gerçekleştirdi. “Sesimiz yankılansın yaşamak istiyoruz” yazılı pankartlar taşıyan bayanlar, bayana şiddetin son bulmasını istedi.

Büyükçekmece Belediyesi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü” çerçevesinde toplumda farkındalık oluşturmak emeliyle bir dizi aktiflik gerçekleştirdi.

Büyükçekmece’de yüzlerce bayanın iştirakiyle “Şiddetle Çaba Yürüyüşü” yapıldı. Bayana yönelik şiddete dikkat çekmek emeliyle gerçekleştirilen yürüyüşe Büyükçekmeceli bayanlar, şiddet mağduru bayanların isimlerinin yer aldığı dövizler taşıdı. Büyükçekmece Belediye Kent Meydanı’nda son bulan yürüyüşün akabinde meydanı dolduran yüzlerce bayan, 2023 yılında şiddete maruz kalarak hayatını yitiren 348 bayanın isimlerinin yazılı olduğu mor renkli balonları gökyüzüne bıraktı.

“Kadına şiddetin yüksek olduğu yerlerde demokrasi gelişmemiştir”

Kadına şiddeti sert bir lisanla kınayan Büyükçekmece Belediye Lideri Dr. Hasan Akgün şöyle konuştu:

“Kadına şiddet toplumun geldiği düzey bakımından çok değerli bir örnektir. Bayana şiddet arttıkça toplumdaki demokrasinin geldiği nokta, insan haklarının geldiği nokta, ekonomik özgürlüğün geldiği nokta ortaya çıkar. Bayana şiddetin yüksek olduğu yerlerde demokrasi ve insan hakları gelişmemiştir, iktisat gelişmemiştir. Bayanımız saygıyı istiyor. Bayanımız eşitlik istiyor. Erkek ne kadar eşitse bayanımızın ondan daha da eşit olması lazım.”

Şiddete karşı çaba yolları söyleşisi

Etkinlikler kapsamında “Şiddete Karşı Gayret Yöntemleri” bahisli bir söyleşi düzenlendi. Moderatörlüğünü Büyükçekmece Belediyesi Toplumsal Takviye Hizmetleri Müdürü Şilan Eraslan’ın yaptığı söyleşinin konuşmacıları ise Büyükçekmece Belediye Lider Yardımcısı Başak Sancar, Bayanın İnsan Hakları Derneği Yöneticisi His Dokuz, İBB Bayan ve Aile Hizmetleri Müdürü Sinem Gülenç oldu. Söyleşide Şiddet Tipleri ve Yasal Haklar, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakış Açısıyla Mahallî İdareler mevzuları tartışıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu