Gündem

Jenerasyonu tükenme tehlikesindeki yabani ispinoz kuşları müdafaaya yönelik projeye dayanak

Amasya Üniversitesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Arda Onur Özkök’ün yürütücüsü olduğu “Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Yabani İspinoz Cinslerinin Korunabilmesine Yönelik Gloster Kanarya Spermasının Dondurularak Saklanması Projesi” TÜBİTAK tarafından desteklenmeye kıymet görüldü.

Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu’nda oluşturulan laboratuvardaki kafeslerde rengarenk kanaryalar bulunuyor. Laboratuvar cıvıl cıvıl kuş sesleriyle yankılanıyor. Tabiatta jenerasyonu tehlike altında olan ispinoz çeşitlerinin korunmasına yönelik gloster kanarya spermasının dondurularak saklanmasına ait projenin desteklendiğini belirten Veterinerlik Kısmı Laborant ve Veteriner Sıhhat Programı’ndan Dr. Öğretim Üyesi Arda Onur Özkök, “Erkek kanaryalarda sperma yüklü, dişilerde yapay tohumlama ve yumurta randıman özellikleri üzerine çalışmalar sürdürüyoruz” dedi.

Bilimsel çalışmalar dışında hobi olarak kendi imkanlarıyla gloster kanarya yetiştirirken çeşitli renklerdeki kanaryaların seslerinin yanı sıra yuvarlak gösterişli gövdesiyle gloster ırkının görenleri hayran bıraktığını anlatan Arda Onur Özkök, bu kuşların yetiştirilmesinin ve nitelikli olarak çoğaltılmasının titiz bir özveri gerektirdiğine işaret etti. Yalnızca yavru üretiminin yetmeyeceğini vurgulayan Özkök, “Doğru yavruları almak kıymetli. Üretim döneminde yüzlerce yavru alabilirsiniz lakin bunlardan istediğiniz vasıflarda alacağınız yavru birkaçı geçmez. Gerçek yavruyu alabilmek ve sürekliliğini sağlamak için uygun standartlara sahip ve nitelikli tüy yapısına haiz kuşların bir ortaya getirilmesi olukça kıymetlidir ve bu doğrultuda bıkmadan, yılmadan usanmadan sabırla özveriyle çalışmanız gerekir” diye konuştu.

Dr. Öğretim Üyesi Arda Onur Özkök, çalışmalarına takviyeleri münasebetiyle Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi ve Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin’e teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu