Sağlık

İtalya’da düzenlenen çalıştayda besin güvenliği ele alındı

Kocaeli Valiliği’nce hazırlanan, büyükşehir belediyesinin de ortağı olduğu “Yerel Besinin İzi” projesi çerçevesinde İtalya’da düzenlenen çalıştayda besinin güvenliği ele alındı.

Kocaeli Valiliğince hazırlanan, Büyükşehir Belediyesi, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Gebze Teknik Üniversitesi’nin proje ortağı olduğu “Yerel Besinin İzi” projesi çerçevesinde çalıştay düzenlendi. Erasmus Plus-Mesleki Eğitim Alanında İşbirliği İştirakleri programı hasebiyle, Avrupa Komitesince finanse edilen projede Türkiye’nin yanı sıra Fransa, İspanya ve İtalya yer alıyor. Kocaeli Valiliğince hazırlanan, “Erasmus Plus – Mesleksel Eğitim Alanında İşbirliği Ortaklıklar” programında Avrupa Komitesince kabul edilen “Local Food Trace” (LOFT) “Yerel Besinin İzi” projesi çerçevesinde İtalya’da düzenlenen çalıştaya Fransa’dan Petra Patrimonia Tarım Kooperatifi, İspanya’dan Zaragoza üniversitesi Araştırma Enstitüsü ve İtalya’dan Bologna Üniversitesi Ziraat Fakültesi temsilcileri katıldı. Kocaeli Muhtarlık İşleri Dairesi Ziraî Hizmetler Şube Müdürlüğü, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Gebze Teknik Üniversitesi’nden ilgili ünitelerin yetkililerinin yer aldığı Bologna Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde 2 gün süren çalıştayda, besin güvenliği ve besin teminatı bahisleri görüşüldü.

Yerel besin üretim ile tüketim faaliyetlerinin paydaşlarının desteklenmesi, mesleksel olarak eğitilmesi ve faaliyetlerinin yasal bağlamlarının farkında olması gereksiniminden doğan LOFT projesi, küçük ölçekli mahallî besin üreticilerini desteklemeyi amaçlıyor. LOFT ayrıyeten mahallî besin tüketicileri ve bu tıp besin üretim faaliyetlerinin lokal idare organları da dahil olmak üzere ilgili paydaşların bilinçlendirilmesini hedefliyor. Proje ortağı 4 ülkenin lokal besin üretim ve tüketim faaliyetlerinin desteklenmesi amaçlanan proje 30 ay sürecek. Dört lisanda hizmet verecek olan web tabanlı bir uygulama ile lokal besin üretici ve tüketicilerine yardımcı olacak aplikasyon da oluşturulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu