Sağlık

İklim krizinde istilacı tiplerde ‘hızlı yayılma’ tehlikesi

GLOBAL ısınma nedeniyle yaşanan iklim değişikliğiyle istilacı cinsler, kene üzere parazitler de artarak, salgın hastalıkların yayılması tehlikesini taşıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Afet İdaresi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Küresel iklim değişikliğiyle sıcaklıkların artması; parazit, böcek ve buna bağlı olarak salgın hastalıkları artırıyor. Bilhassa sıtmanın 2080 yılına kadar Avrupa’ya yayılması bekleniyor” dedi.

Dünya genelinde global iklim değişikliği ve beraberinde gelen kuraklıkla, sıcak hava dalgalarına maruz kalma riski artıyor. İklim krizi, meteorolojik ani değişimlere neden olurken, teneffüs yolu hastalıkların seyrini de olumsuz etkiliyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda kuraklığın; sucul ve kara ekosistemindeki istilacı tipler ile kene üzere parazitlerin artışı kaynaklı salgın hastalıklar da yayılım tehlikesi taşıyor. İstilacı bitki, balık, böcek, parazit üzere canlılarda artış görüldüğünü söyleyen uzmanlar, gelecekte ziyanlı canlıların artışıyla alerji, üst teneffüs yolu ile vektörel hastalıkların daha da artacağını öngörüyor. Sarı humma, sıtma, zika üzere virüsleri taşıyıcısı olan sivrisinekler ile Türkiye’de Doğu Karadeniz’de görülen kene üzere parazitlerin yaydığı hastalıkların çoğalacağını söyleyen bilim insanları, iklim değişimiyle topyekun çaba edilmesini öneriyor.

‘İLK SEFER BU TÜRLERLE KARŞILAŞINCA ALERJİK TEPKİLER OLUYOR’

İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Kısım Lideri, Afet İdaresi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, iklim değişikliğinin tesirlerinin ekosistemlerde görülmeye başlandığını belirterek, “Küresel iklim değişikliğiyle sıcaklıkların artması parazit, böcek ve buna bağlı olarak salgın hastalıkları artırıyor. En kıymetlisi de sivrisinek, vektörel hastalıklarda büyük sorun yaratacağı bekleniyor. Bilhassa sıtmanın 2080 yılına kadar Avrupa’ya yayılması bekleniyor. Şu anda Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi, sıtma bölgesi olarak biliniyor. Isınmayla birlikte kimi bitkiler ve böcekler dağlara hakikat yürümeye başlıyor ve dağ köylüsü birinci kere bu bitki ve böceklerle karşılaşınca alerjik tepkiler oluyor. Bunun yanında çok yağışlar sellere, seller de küf ve mantarlara sebep oluyor. Yüksek basınçlı günler de kuraklıkla birlikte artacağı için bu da hava kirliliğine bağlı üst teneffüs yolu hastalıklarının artmasına neden oluyor. Bunların gelecekte giderek artmasını bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE UĞRAŞ ETMEMİZ LAZIM’

Yabancı ve istilacı cinslerin yanı sıra, kenelerin de Türkiye’de artmasını beklediklerini belirten Prof. Dr. Kadıoğlu, “Kene Türkiye’nin her tarafında oluyor, olmaya başladı. Bizim bölgede de kene dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Bunların dışında yabancı cinsler var. Balon balığı Süveyş’ten kalkıp boğazları geçip Karadeniz’e giriyor. Bir de dağlara, yaylalara yürüyen bir bitki örtüsü var. Onlar da sorun. Isınma böceklenmeyi artırdığı için çam kozalakları üzere böcekler daha çok uzun yaşıyor ve tehlike yaratıyorlar. Bir bütün olarak kişisel ve idareler olarak iklim değişikliğiyle gayret etmemiz lazım” diye konuştu. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu