Eğitim

İGÜ DHF tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İmplantolojide Yeni Yaklaşımlar” sempozyumu düzenlendi

İstanbul Gelişim Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi tarafından “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İmplantolojide Aktüel Yaklaşımlar” sempozyumu düzenlendi. Alanında uzman isimler, diş hekimliği alanında çeşitli hususlarda kapsamlı ve bilgilendirici şimdiki yaklaşımları anlattı.

İGÜ Diş Hekimliği Fakültesi (DHF), 2. sempozyumunu düzenledi. Hürmet duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İmplantolojide Aktüel Yaklaşımlar” sempozyumunda, Mütevelli Heyeti Lideri Abdülkadir Uğraşlı, Rektör Prof. Dr. Bahri Şahin, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Becerikli Günday ve sempozyum moderatörü DHF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Mihmanlı konuşma gerçekleştirdi. Sempozyumda, alanında uzman isimler çeşitli mevzularda kapsamlı ve bilgilendirici şimdiki yaklaşımları aktardı.

“Büyük projeleri bilimin ışığında hayata geçireceğiz”

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında İmplantolojide Şimdiki Yaklaşımlar” sempozyumuna çok pahalı hocaların katkı sunduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Bahri Şahin, “Erciyes Üniversitesi, Bezmialem Vakıf Üniversitesi ve Medipol Üniversitesi’ne sempozyuma olan katkılarından ötürü teşekkür ediyorum. Bu üslup bilimsel etkinliklerle; ülkeye, topluma ve beşere bilim yoluyla katkı sağlayarak ilerlemek bizim önceliğimiz. Diş Hekimliği Fakültemiz kurulalı çok kısa bir vakit oldu. Ardından; hem öğrencilerimizin uygulamalı eğitim göreceği hem de topluma yarar sağlayan en son teknolojiyle donatılmış İGÜ Diş Hastanesi’ni de açtık. Türkiye’deki vakıf üniversiteleri ortasında kıymetli bir yere sahibiz. Sıhhat teknolojisi ve mühendislik alanında yapacağımız atılımlar ile yeni teknolojilerin üretimine katkı sağlayacak projeleri hayata geçirmeye hazırlanıyoruz. Üniversitemizde oluşturduğumuz araştırma altyapısı ve disiplinler ortası çalışmalar ile Türkiye’de sıhhat teknolojisi alanında mühendisler ve sağlıkçıların iş birliği yapmasını istiyoruz. Bu çalışmalar kapsamında, teknoloji merkezimiz İGÜ TEKMER’de 20 firma var. Akademisyenler ve sanayi ortasındaki bir orta yüz olarak İGÜ TTO iş birliği faaliyetlerimizi devam ettiriyor. Mühendisler ve sağlıkçıları bir ortada çalıştırıp, teknoloji üretme konusunda kararlıyız. Onun için öteki üniversitelerdeki bilim insanlarını da bu ekosisteme dahil etmemiz gerekiyor. Türkiye savunma endüstrisinde nasıl bir atılım yaptıysa, bunu sıhhat teknolojisinde de yapabiliriz. Ülkemizin araştırma ve geliştirme alanındaki potansiyelinin farkındayız ve bizler de bu istikamette sinerji oluşturarak büyük projeleri bilimin ışığında hayata geçireceğiz” dedi.

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında İmplantolojide Yeni Yaklaşımlar” sempozyumu ile bilimsel faaliyetlere devam ettiklerini söz eden Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yetenekli Günday, “Sempozyumumuzda diş hekimliğinin değerli bir konusu var. İmplantoloji konusunda son yıllardaki yenilikleri hocalarımız bizlere aktaracaklar. Kendilerine iştiraklerinden ötürü teşekkür ediyorum” dedi.

“İmplant Cerrahisinde Kemik Kazanım Yöntemleri” ve “Khoury Tekniği” anlatıldı

“İmplant Cerrahisinde Kemik Kazanım Yöntemleri”ni anlatan Bezmialem Vakıf Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Doğan Dolanmaz, 2000’lerin başında yapılan implantla bugünkü ortasında önemli bir fark olduğunu belirtti. Dolanmaz, “O vakit implantı kemiğin içerisine koyuyorduk ve düzgünleşmesini bir muvaffakiyet olarak kabul edip, onun üzerine de protez yapmaya çalışıyorduk ancak bugün hadise tam bilakis döndü. Çok yıllık tecrübemden şunu anladım; ne kadar hoş bir cerrahi yaparsanız yapın, üstüne çok uygun bir protez yapılmazsa yaptığınız hiçbir işe yaramıyor” diyerek şimdiki sistemleri kapsamlı biçimde anlattı.

“Khoury Tekniği”ni anlatan Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdullah Özel, uzun periyotta implantın diş eti altında ortaya çıkardığı durumlara değindi. Özel, yanlış bir implant uygulamasının daha sonrasında kemik kaybına yol açabileceğini tabir ederek Khoury Tekniği hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

“İmplantın kemik içerisinde ne kadar sıkı konumda olduğu bizim başarımızı etkiliyor”

“Tam Dişsiz Hastalarda Dijital İş Akışı ile Çabucak Yükleme Prensipleri” konusunu aktaran Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Kerem Kılıç, firmaların ve üniversitelerin bu bahis ile ilgili çalışmalar yürüttüğünü tabir etti. Kılıç, “Bununla alakalı çok başarılı sonuçlarımız olduğunu söyleyebilirim. Yükleme protokolü dediğimiz vakit, 3 tane yükleme protokolümüz var. Bir tanesi, implantı yaptıktan çabucak sonra birinci 1 haftalık süreçte protezi yapıyorsak buna çabucak yükleme protokolü uyguluyoruz. 1 haftayla 2 ay ortasında yükleme protokolüne erken yükleme protokolü; konvansiyonel yükleme protokolü de 2 ay tamamlandıktan sonraki yaptığımız. İmplantlarımızı yerleştirdikten sonra, çabucak yükleme yapabilmek için implantın kemik içerisinde ne kadar sıkı konumda olduğu bizim başarımızı etkiliyor” dedi ve mevzuyla ilgili aktüel yaklaşımları aktardı.

“Daha süratli operasyonlar ve ameliyatlar, hassas planlamalar yapılabilir oldu”

Dental Akademi Kurucusu Prof. Dr. Aslıhan Üşümez, “İmplant Üstü Protezlerde Uzun Dönem” konusu ile ilgili kapsamlı bilgilendirme gerçekleştirdi. Üşümez, “Protezin takıldığı gün, sıfır bir arabayı teslim aldığımız gün. Vakit içerisinde o protezler hem yıpranıyor, hem yaşlanıyor” diyerek, protezlerde ne tip ıstıraplar yaşandığından bahsetti.

“İmplantolojide Dijital İş Akışında Kolay Protetik Çözümler” başlıklı bilgilendirici bir sunum gerçekleştiren Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gülsüm Özel, “İşlemlerimiz laboratuvar süreci gerektiriyor. Biz protez doktorları olarak dijital diş hekimliğinde neler sağlayabiliyoruz diye baktığımızda; tedavin öngörülebilmesini, klinik adımlarının kolaylaştırılmasını, süratli ve kolay irtibat sağlıyoruz. Bir de bununla birlikte, dijital dizaynlarla kullanılabilecek kesim ve gereç sayısı arttı. İmplantoloji için değerlendirirsek birinci evvel cerrahi basamağında dijitalleşme, bir de prototatif basamağında dijitalleşmeden bahsedebilir olduk. Cerrahi evrede daha süratli operasyonlar ve ameliyatlar, hassas planlamalar yapılabilir oldu. Kolaylaştırılmış yaklaşımlar sunar olduk. Prototif etaba geldiğimizde ise hasta konforunu artırdık zira ölçü materyalini hasta ağzına yerleştirme durumu kalmadı ve farklı prototif tahliller sağlar olduk” halinde tabir ederek bilimsel şimdiki yaklaşımları aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu