Eğitim

Hakkari’de lise ve ortaokullar ortası bilgi müsabakası

Hakkari Vilayet Ulusal Müdürlüğü tarafından vilayet merkezi ve ilçelerde eş vakitli olarak başlatmış olduğu; “Liseler ve Ortaokullar Ortası Bilgi Yarışması” büyük ilgiyle karşılandı.

Temel dersler ile kültür ve sanat alanında 25 sorunun sorulduğu ve iştirak yoğunluğu sebebiyle salonun tıklım tıklım dolduğu yarışın birinci kategorisi, liseler ortasında oldu. Merkez ilçede finale kalan; Hakkari Anadolu Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Hakkari Teknokent Koleji ve Özel Kural okulları kıyasıya uğraş etti. Halk Eğitimi Merkezi Konferans Salonu’nda, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü Ortaöğretim Şubesi koordinatörlüğünde kıran kırana geçen müsabakada, Hakkari Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, tüm okulların ortasından sıyrılarak lise kategorisinde merkez ilçe birincisi oldu ve vilayet finaline kalma başarısı gösterdi. Öğrenciler ortasında bilgi paylaşımının yaygınlaştırılması, teşvik edilmesi ve müsabaka kültürünün kazandırılması emeliyle vilayet genelinde bu türlü bir müsabaka organize ettiklerini söz eden Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, bu salondaki atmosfer, tam da istediğimiz tipten. Buradaki maksadımız, öğrencilerimizi biraz daha motive etmek, onlardaki çalışma azmini, uğraşını ve heyecanlarını artırarak kendi içlerinde tatlı rekabetler oluşturmaktır. Gündemimizin eğitim olması için bu tipten faaliyetlerimize devam edeceğimizi belirtmek isterim. Bu ortada yalnızca lise değil, ortaokul kategorisinde de yarışlarımız devam ediyor. Aziz Sancar’ın dediği üzere, ’Zeka tek başına kâfi değildir, değerli olan emektir, çalışmaktır ve fedakarlıktır’. Bu geniş çaplı tertipte emeği geçenlere, müsabakaya katılan ve şu an burada olan yahut olmayan öğrencilerimizin hepsine; ayrıyeten öğrencilerimizi yetiştiren öğretmenlerimize, okullarımıza ve ailelerine, tek tek teşekkür ediyorum” biçiminde konuştu.

21 Kasım’da, Hakkari vilayet merkezi ve ilçelerinde eş vakitli olarak başlayan yarışın birinci finali, 21 Aralık’ta, vilayet merkezinde yapılacak ve vilayet birincisi olacak okul bu tarihte muhakkak olacak. Okullara ikram ve ödül dağıtımının akabinde program sona erdi.

Final programına: Vilayet Ulusal Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz’ın yanı sıra Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı Fahrettin Çelik, şube müdürleri; Sabah Gizli, Muharrem Dündar, Kazım Gür, Oktay Kızılkaya ve Sait Ediş, kurum, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler iştirak gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu