Ekonomi

Fuzul Topraktan, Ispartakule projesinin “yüzde 70’i iki saat içinde satıldı” açıklaması

İSTANBUL, (DHA)- Fuzul Holding’in gayrimenkul bölümünde faaliyet gösteren markası Fuzul Topraktan, ‘Aşamalı Konut Sahibi Olma Sistemi’ ile evvel arsa sonra konut sahibi yapıyor. Fuzul Topraktan’ın yeni projesi Ispartakule’nin 332 konutluk arsa hissesinin satışa sunulduğu lansman toplantısı yatırımcıların ağır ilgisiyle gerçekleştirildi. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran projenin yüzde 70’i iki saat içinde satıldı.  

Fuzul Holding’in iştiraklerinden biri olan Fuzul Topraktan, ‘Aşamalı Konut Sahibi Olma Sistemi’yle konut imarlı yerlere topraktan yatırım yapma imkanı sağlıyor. Yeni projesi Ispartakule’nin bugün lansmanını gerçekleştiren şirket hem arsa hem de konut yatırımı olarak yatırımcısına yüksek çıkar sağlamayı amaçlıyor.    

İstanbul’un son yıllarda paha kazanan bölgelerinden biri olan Ispartakule’de yer alan projede arsa hissesi 890.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Sadece 332 konutluk arsa hissesinin satışına açıldığı Ispartakule projesi, yatırımcılar tarafından ağır ilgi gördü. Şirketten yapılan açıklamaya nazaran iki saat içinde ise projenin yüzde 70’inin satışı gerçekleştirildi.  

Şirketten yapılan yazılı açıklamada proje hakkında ise şu bilgilere yer verildi:  

“İnşaatın başlamasının akabinde 1+1, 2+1 ve 3+1 seçeneklerden oluşacak projede tam donanımlı site ömrüne uygun fiyatlarla ulaşabilmek mümkün. Yatırımcılar, Kademeli Konut Sahibi Olma Sistemi’nin birinci adımı olan arsa yatırımını yapmalarının akabinde bölgede inşaat maliyetini karşılayarak da konut sahibi olabilecek.”  

“AŞAMALI KONUT SİSTEMİNİ ÜLKEMİZE KAZANDIRMIŞ OLMANIN MEMNUNLUĞUNU YAŞIYORUZ”  

Türkiye’de konut alımını erişebilir kılmayı hedeflediklerine dikkat çeken Fuzul Topraktan İdare Şurası Lideri Faruk Akbal, “Türkiye’de konut sahibi olmak her ailenin, her bireyin bir hayali. Barınma gereksinimi yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada ekonomik, siyasi ve toplumsal üzere en kıymetli bahislerin başında geliyor. Ancak iktisadın geldiği boyut, maliyetlerdeki artış, enflasyon baskısı, banka kredilerindeki zorluklar ve kısıtlamalar vatandaşımızı konut sahibi olma noktasında epey güç bir durumda bırakıyor. Artık bir konut sahibi olmak muhtaçlıktan çok güya bir lüks noktasına hakikat adım atıyor. Biz de Fuzul ailesi olarak 1 seneyi aşkın müddettir gruplarımızla birlikte vatandaşın bu en temel gereksinimi olan konut edinimini bir lüks olmaktan çıkarıp bir muhtaçlığı nasıl giderebiliriz diye finans takımlarımızla, inşaat tarafında da mühendislik gruplarımızla hummalı bir çalışma içerisindeyiz. Bu 1 yılın sonunda kademeli konut sistemini ülkemize kazandırmış olmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.  

“ARSA MALİYETİNDE TASARRUF ELDE EDİYORUZ”  

Proje ayrıntılarından bahseden Akbal, “Konut dediğiniz şey iki temel bileşenden oluşur, biri arsa biri de inşattır. Biz bu ikisinin alımının daha da zorlaştığını gördük ve bunu iki lokmaya ayırdık. Dedik ki siz evvel konutunuzun toprak sahibi olun. Biz de inşaatın maliyetini proje idaresi takımımızla bir arada fiyatları da optimize ederek en güzel teklifleri ve en güzel şartnameleri oluşturarak maliyetine yapma imkanını sağlayalım. Günün sonunda arsayı kolektif bir biçimde alarak arsa bedelinden tasarruf sağlayalım. Bir konutun fiyatı nasıl düşer? Ya arsa maliyetini düşürmeniz lazım ya inşaat maliyetini ya da her ikisini düşürmeniz lazım. Bir de müteahhit karını eklediğiniz vakit 3 tane öge var. Biz arsayı birlikte alarak bir kere arsa maliyetinde tasarruf elde ediyoruz” dedi.  

“İNSANLARIN BEKLENTİLERİNE KARŞILIK VERECEK YAPILAR ORTAYA KOYMAYI HEDEFLİYORUZ”  

Akbal, “Deprem neslinde yaşıyoruz. İstanbul üzere bir kentte zelzele gerçeğini göz önüne aldığımızda sağlam ve inançlı yapılar lakin tıpkı vakitte toplumsal ve peyzaj imkanlarıyla da insanların beklentilerine yanıt verecek yapılar ortaya koymayı hedefliyoruz. Burada da maliyet optimizasyonu ve bir de müteahhit karını asgarî sayılara çektiğimizde bölge bölge değişmekle bir arada konut maliyetlerinde yüzde 20 ila yüzde 30 ortasında bir tasarruf elde etmeyi hedefliyoruz. Yani vatandaşımız iki şeyi kazanmış olacak. Birincisi maliyetleri yüzde 20 ila yüzde 30 oranında aşağı çekmiş olacak yani daha uyguna almış olacak, ikincisi ise bu alacağı konutu iki etaba ayırarak lokma lokma sindirerek konut sahibi olacak. Biz bunun ismine kademeli konut sahibi olma sistemi dedik” sözlerini kullandı.  

LANSMANA AĞIR İLGİ 

Lansmanın ağır ilgi gördüğünü söz eden Akbal, “Bugün de birinci projemizin lansmanını yapıyoruz. Bugün buraya baktığımızda 2 binden fazla insan konut almak için bizlere başvurdu ve bugün buradalar. Bizim kısıtlı 332 tane konutumuz var. Satış gruplarına bakıyorum, o yoğunluğu karşılamaya çalışıyorlar. Türkiye’de konut gereksinimi hiç olmadığı kadar yüksek düzeyde biz de bu yeni modelin farklı firmalara ve kesime bir ilham olmasını dilek ediyoruz” dedi.   

“VATANDAŞIMIZ 12 AY BOYUNCA SOLUK ALSIN”  

Aşamalı konut sahibi olma sisteminin ayrıntılarını anlatan Akbal şunları ekledi:  

“Burada etabımız şöyle; birinci evvel toprak sahibi oluyorsunuz, 12 ay sonra inşaat başlıyor. 12 ay üzere bir müddet koymamızın sebebi de hem projelendirme hizmetlerinin sona ermesi ruhsat projelerinin nihayetlenmesi hem de vatandaşıma 12 ay nefes aldırmak. Zira 12 ay sonra inşaat maliyetleri başlayacak 36 ay boyunca taksitle ödemeler yapılacak. 12 ay boyunca vatandaşımız soluk alsın ve biz o müddet zarfında vatandaştan çabucak ikinci bir fiyatlandırma talep etmek durumunda kalmayalım. Bu süreçte bankalarımızla, finans kuruluşlarıyla çeşitli görüşmelerimiz de devam ediyor. Ne kadar maliyeti aşağı çekerseniz çekin finansal manada ortaya bir model koymazsanız vatandaşımızın konut sahibi olması fiyat ucuz olsa dahi zorlaşabiliyor. Bunlarla birlikte vakit kazanacağız 36 aylık inşaat müddetince de taksitlerle insanlarımıza ulaştırmayı hedefliyoruz.”  

  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu