Gündem

Elektrik üretimine başlayan Yusufeli Barajı’nda son köy de sular altında kalıyor

Artvin’de Çoruh ırmağı üzerinde inşa edilen ve su tutma sürecinde bir yılı geride bırakan Yusufeli Barajında baraj sularından kısmen etkilenen son köy olan Çeltikdüzü köyünün yarısı sular altında kalırken, yarısı da gölün kıyısında kaldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Irmağı üzerinde inşa edilen temelden 275 metre yüksekliğiyle kemer baraj sınıfında Türkiye’nin birinci, dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES projesi elektrik üretimine geçtiğimiz günlerde başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 22 Kasım 2022’de katıldığı merasimle su tutma süreci başlarken, bir yılı geçen müddette Yusufeli ilçe merkezi ve 7 köy büsbütün sulara gömüldü. Baraj sularından kısmen etkilenen 10 köyden biri ve sonuncusu olan 164 haneli Çeltikdüzü köyünün ise yarısı sular altında kalırken, kalan yarısı ise baraj gölünün kıyısında kaldı.

Köyün de minarenin de yarısı su altında yarısı su üstünde kaldı

Baraj suları altında meskenleri ve tarım toprakları kalan köyde yaşayan 164 hak sahibinden 117 tanesi yeni yapılan Yusufeli ilçe merkezinde hak sahiplerine teslim edilen meskenlerden yana tercih hakkını kullanırken, 46’sı ise köyün çabucak üst tarafından yapılan yeni Çeltikdüzü köyündeki köy meskenlerini tercih etti. Köy halkı, yaklaşık 1 yıldır yeni konutlarını teslim alarak taşınma sürecini gerçekleştirse de, bir türlü köylerinden ayrılamıyorlar. Kimi her gün köye gidip anılarını canlandırsa da, kimi de sulara gömülmeyen meskenlerinde hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Tarım topraklar, konut, okul derken köyün mescidi de sular altında kalırken, minaresi ise tıpkı köyün mukadderatı üzere yarısı sular altında yarısı su üzerinde kaldı. Bu günlerde Çeltikdüzü sakinleri eskisi üzere tarım yerlerinin, bahçelerinin değil konutlarının balkonlarından baraj gölünün görünümünü izliyorlar.

“Köyün ismi Çeltikdüzü lakin ne çeltik kaldı ne düzü”

Çeltikdüzü köyü muhtarı Davut Polat yaptığı açıklamada “Sular son nihayetine ulaşmak üzere. 5-6 metre sonra su düzeyi 711 koduna ulaşacak burada. Meskenlerin bir kısmı su altında kaldı. 6 metre sonra bir kısmı daha sular altında kalacak köyümüzde. Boşaltanlar boşalttı, bir kısmı daha konutlarında duruyorlar kamulaşan konutlarda. DSİ geri verirse o konutları tekrar geri almak istiyorlar. Öteki kalanlar yukarda yeni yerleşim yeri yapıldı oraya taşındılar. Bir kısmı Yusufeli’ne taşındı. Köyümüzün ismi Çeltikdüzü köyü lakin ne çeltik nede düzü kalmadı maalesef. Bütün tarım alanlarımız çeltik alanlarımız hepsi sular altında kaldı. Yalnızca meskenlerimiz kaldı. Konutlarımızın önünde bahçelilerimiz var ufaktan. Yaylarımız var yukarda. Artık bir formda oralarda hayatımızı sürdürmeye çalışacağız. Toplamda 164 tane hak sahibi vardı müracaat eden. Bunların 117 tanesi ilçede hak sahibi oldu, 46 kişi de üstte yeni yerleşim alanın tercih etti. Meskenleri yapıldı taşındılar. 5 aydır da yeni yerleşim yerinde hayatımıza devam ediyoruz“ diye konuştu.

“71 yaşındayım, ortaokuldan beri burada bir baraj yapılacağı konuşulurdu”

Bölge halkından 71 yaşındaki Mehmet Çelik ise 60 yıldır bölgede baraj yapılacağının konuşulduğunu hatırlatarak “Ben ortaokulda okurken bile burada baraj muhabbeti yapılıyordu. Valla yapılıp da bu kadar suların yükseleceğini hayal etmemiştik. Yani baraj yapılıyordu ancak havza çok geniş gövde çok aşağıda. Bizim buraya gelip de bizim köyü bu türlü komplo alacağını kestirim bile etmedik” derken, toplumsal medya içerik üretici Serhat İnce ise “Yaklaşık bir yıldır burada yarım kalan köylerimizin öyküsünü çekmekteyim. Yusufeli Barajı 22 Kasım 2022 de su tuttuktan sonra geldiğimiz bu noktada tam bir sene oldu. Su çabucak hemen azamî kodlarını yakalamış durumda, son 4-5 metresi kaldı. Son 4-5 metresinde suyun tam olarak nereye kadar çıkacağını en sonun hem görmek hem de buraya kadar geldiğimizde su altına kalan mezarlıklarımızı, mescitlerimizi, bahçelerimizi, bağlarımızı anıları çekmekteyim. Burada minarenin yarısı suyun içinde yarısı suyun üzerinde tıpkı köy üzere. Bu köyün bahtı yarısı suyun altına gitti yarısı kaldı” tabirlerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu