Gündem

Ehliyetsiz, plakasız ve kasksız yakalandı, “Görmeyiverin ne olacak” dedi

Aksaray’da ehliyetsiz, plakasız ve kasksız olarak kullandığı motosikletle trafik jandarmasına yakalanan şoför, kendisine ceza yazmak isteyen gruplara, “Görmeyiverin ya ne olacak güya? Bir motosiklet değil mi” diyerek uzun mühlet lisan döktü.

Olay, Aksaray’ın merkeze bağlı Sıhhat beldesinde yaşandı. Edinilen bilgiye nazaran, meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesi, can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi maksadıyla çeşitli çalışmalar yapan Vilayet Jandarma Komutanlığı Trafik Şubesi takımları kent genelinde ilçe, belde ve köy yollarında kontrol ve uygulamalar yapıyor. Sıhhat beldesinde yapılan uygulamada A.A. (59) yönetimindeki motosikleti durduran trafik jandarması grupları sürücüyü ehliyet ve ruhsat denetiminden geçirerek motosiklet üzerinde de incelemeler yaptı. Yapılan ayrıntılı sorgulamada şoförün ehliyetsiz, kasksız olduğu belirlenirken, motosikletin ise plakasız ve faturasız olduğu tespit edildi. Bunun üzerine cezai süreç uygulamak isteyen trafik jandarması ile şoför ortasında enteresan diyaloglar yaşandı.

Önce “tavuk” dedi, olmayınca, “ilaç aldım geliyorum” dedi

Görevini yapan jandarma gruplarına kendisini görmezden gelmelerini isteyen şoför evvel tavuk almaya gittiğini söyledi, sonra da annesine ilaç almaya gittiğini belirterek, “Şuradan tavuk alıp geliyorum. Kumandanım rica ederim yapmayın. Görmeyin ya ne olacak güya bir motosiklet değil mi? Beni affedin bu sefer. Annemin ilaçları bitmiş ilaç götürüyorum. Motorun faturasına ulaşamayız, çok oldu alalı, 2003 yılından beri. Rica ederim görmeyin beni, affedin. Hiçbir şeye karışmadım daha çok şükür. Kumandanım lütfen affedin” diyerek uzun mühlet lisan döktü.

Sürücüyü bilgilendiren trafik jandarması ise yaptığı uygulamayı ve gayesini anlattı. Motosikleti incelediklerini belirten trafik jandarması, “Motosiklette rastgele bir çalıntı kaydı, yakalama kaydı, şoförün kaskı var mı bunları denetim ediyoruz. Esasen kaza bir kere olur, bir sefer başımıza gelir fakat kaza olduktan sonra hiçbir manası kalmaz. Bu sizin ve hepimizin güvenliği için. Biz bunu tüm vatandaşlarımızın güvenliği için yapıyoruz. Motosikletin hiçbir kaydı yok, plaka da yok” sözlerini kullandı.

Sürücüye 12 bin 690 TL ceza kesilerek motosiklet trafikten men edildi

Yapılan incelemelerin akabinde şoföre cezai süreç uygulayan trafik jandarması, kasksız motosiklet kullanmaktan 436 TL, ehliyetsiz motosiklet kullanmaktan 8 bin 190 TL ve plaka tescilsiz motosiklet kullanmaktan 4 bin 64 TL olmak üzere toplam 12 bin 690 TL para cezası uyguladı. Şasi numarası incelenen ve faturası dahi bulunmayan motosiklet ise trafikten men edilerek cazibeli becerisi ile otoparka çektirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu