Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Gıda güvenliği stratejik hale geldi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9. Dünya Helal Zirvesi’ne görüntü bildiri gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gıda güvenliği stratejik ehemmiyete sahip. Dünyada helal eser pazarı 5 trilyon doları aşan büyüklüğe ulaştı. Tepe yeni iştiraklerin kurulmasına öncülük edecek. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin tamamını İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’ne üye olmaya böylelikle helal belgelendirmedeki ihtilafları, uyuşmazlıkları, güvensizlikleri ortadan kaldırmaya davet ediyorum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen 9. Dünya Helal Tepesi ve 10. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı’na görüntü ileti gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan iletisinde dünya helal piyasasının, besin, turizm, kozmetik, finans üzere kesimler başta olmak üzere toplam 5 trilyon doları aşan bir büyüklüğe ulaştığını, bu sayının ortaya çıkan muhtaçlıklar ve beklentiler doğrultusunda her geçen gün yükselmekte olduğunu tabir etti. Erdoğan, “Gönül ve kültür coğrafyamızdan hoş İstanbul’umuza teşrif eden siz değerli kardeşlerime ülkemize güzel geldiniz diyorum. 9. Dünya Helal Tepesi ve İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Fuarı’nın ülkelerimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Tepe boyunca yapılacak tartışmaların, giderek güçlenen helal bölümündeki firmalar, kurumlar ve tüketiciler için yeni ufuklar açacağına inanıyorum. Helal Doruğu münasebetiyle gerçekleştirilecek iş forumları ise şirketlerimiz ortasında yeni iştiraklerin kurulmasına öncülük edecektir. Global arenadaki en büyük helal tertibi olarak kabul edilen tepe ve fuar, ülkemiz şirketlerinin helal dalından daha fazla hisse almasına da taban hazırlayacaktır. Rusya-Ukrayna ortasındaki tansiyon ve salgın sebebiyle ehemmiyeti çok daha düzgün anlaşılan besin güvenliğinin sağlanması tarafında atılan her adımı, stratejik ehemmiyette görüyoruz. 10 bini yabancı toplam 40 bine yakın konuğu ağırlayacak Helal Zirvesi’nin İslam ülkelerinin besin güvenliğini tahkim edeceği kanaatindeyim” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, helal dokümanlı eser ve hizmetlere yönelik talebin, bu eserlerin hem pak ve sağlıklı olmaları hem de Müslümanlar tarafından tercih edilmeleri sebebiyle arttığını belirterek, “Bugün dünya helal piyasası, besin, turizm, kozmetik, finans üzere bölümler başta olmak üzere toplam 5 trilyon doları aşan bir büyüklüğe ulaşmıştır. Bu sayı ortaya çıkan muhtaçlıklar ve beklentiler doğrultusunda her geçen gün yükselmektedir. Gerek tüketicinin helal evraklı eser ve hizmetlere erişiminin temini, gerekse helal eser ve hizmetlerin memleketler arası ticarette deveranının kolaylaştırılması için belgeleme ve standartlaşma çok mühimdir. 2010 yılında faaliyete geçen İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’nün faaliyetleri bu bakımından hayati kıymete sahiptir” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buradan bir sefer daha İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerin tamamını, enstitüye üye olmaya, böylelikle helal belgelendirmedeki ihtilafları, uyuşmazlıkları, güvensizlikleri ortadan kaldırmaya davet ediyorum. Türkiye olarak ülkemize kazandırdığımız Helal Akreditasyon Kurumu ile bu soruna verdiğimiz ehemmiyeti gösterdik. Kurumumuzu ve faaliyetlerini her daim destekleyerek helal kesiminin ülkemizde hak ettiği pozisyona gelmesini sağlayacağız” diyerek kelamlarını tamamladı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu