Sağlık

‘Çocuk yaşta sık göz ovalama, gelecekte görme kaybına yol açabilir’

ANKARA, (DHA)- Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Memnun Acar, “Toplumumuzda 2 bin bireyden 1’inde görülen Keratokonus hastalığı, korneanın sağlıklı bombeliğini kaybetmesi ve dikleşmesidir. En kıymetli belirtisi ise, çocuk yaşta göz ovalama, göz kaşıma ve yüz üstü yatarak göz dokusuna basınç uygulamadır. Bu belirtiler görülüp de ihmal edilirse, hastada gelecekte önemli görme kayıpları oluşabilir. Bu yüzden çocuklarda bu şikâyetler görülürse, acil olarak göz doktoruna başvurulmalıdır” dedi.

Liv Hospital Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Keyifli Acar, korneanın net görmek için biricik ve en kıymetli göz yapılarının başında geldiğini söyledi. Prof. Dr. Acar, korneadaki en küçük hasarın öncelikle çok önemli ağrıya ve görme sorunlarına yol açabildiğine dikkat çekerek, “Kornea bedenimizdeki en ağır hudut hücrelerinin ve ağlarının olduğu dış dünyaya açık bir yapıdır. Bu durum en ufak bir uyarandan dahi etkilenmesine sebep olabilir. Kornea dokusu 5 farklı katmandan oluşmakta ve bu eşsiz 5 katman birbiriyle organize bir formda dokunun saydam ve sağlıklı kalmasını sağlamaktadır. Bu katmanların her birinin etkilendiği değişik hastalıkları mevcuttur” diye konuştu.

KERATOKONUS GÜNÜMÜZDE 2 BİN ŞAHISTAN 1’İNDE GÖRÜLÜYOR

Günümüzde en sık görülen kornea hastalıklarının başında Keratokonus’un geldiğini tabir eden Prof. Dr. Acar, şunları söyledi:

“Keratokonus hastalığı korneanın sağlıklı bombeliğini kaybetmesi ve dikleşmesi, bir başka tabirle konikleşmesidir. Bu hastalık toplumumuzda 2 bin bireyden 1’inde görülür. Bu durum çok önemli görme kayıplarına yol açar. Bu hastalığın en büyük risk faktörleri, çocuk yaşta göz ovalama, göz kaşıma ve yüz üstü yatarak göz dokusuna basınç uygulamadır. Bu yüzden tüm çocuklarımızı yakın takip etmeli ve şayet göz kaşıma şikâyetleri varsa, çok lakin çok süratli göz tabibine götürmeliyiz. Uygun alerjik konjonktivit tedavisi ve yakın takiple bu hastalığın oluşması engellenebilir.”

TANI VE TEDAVİDE GECİKİLİRSE KORNEA NAKLİ GEREKEBİLİR

Keratokonus hastalığının ilerleyici kornea incelmesi ve bulanık görme ile karşımıza çıkacağının altını çizen Prof. Dr. Acar, erken teşhis ve tedavi hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili, “En erken evrede hastalığın tespiti için yakın takip ve tertipli denetim koşuldur. Kornea topografisi ile çok net bir formda tanısı konulup evrelendirilebilir. Kornea çapraz bağlama tedavisi, hastalığın onaylanmış tek tedavisidir. Bu tedaviyle hastalık durdurulur. Çapraz bağlama tedavisi sonrasında da uygun özellikli kontakt lens uygulamaları ile görme rehabilitasyonu sağlanır. Erken teşhis, erken uygun tedavi ve uygun özellikli kontakt lens uygulamaları ile hastaların görmeleri korunabilir. Şayet teşhiste ve tedavide gecikilirse, hasta kornea nakli yani Keratoplasti ameliyatı ile tedavi edilebilir” dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu