Gündem

BM Koordinatörü, süreksiz ateşkesin başarılı bir halde ilerlediğini belirtti

Şara Zehra ÖZBEY,(DHA) – Birleşmiş Milletler (BM) Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, İsrail-Hamas ortasında gerçekleşen esir takası ile ilgili olarak dün geceki açıklamasında süreksiz ateşkesin başarılı olduğunu ve kalıcı ateşkesi bunun üzerine inşa edilebileceğini vurguladı. 

BM Özel Koordinatörü Wennesland, dün İsrail- Hamas ortasında başlayan esir takasına ait açıklamasında,“22 Kasım Çarşamba günü üzerinde anlaşılan, 7 Ekim’de Hamas ve öbürleri tarafından kaçırılan 13 İsrailli rehinenin serbest bırakılması ile İsrail hapishanelerindeki 39 Filistinli mahkumun hür bırakılmasını öngören muahedenin bugünkü başlangıcını memnuniyetle karşılıyorum. 

Gazze’de tutulan bir dizi yabancı personelin özgür bırakılmasını da memnuniyetle karşılıyorum. Önümüzdeki günlerde daha fazla kişinin özgür bırakılmasını sabırsızlıkla bekliyorum” tabirlerine yer verdi. Wennesland, süreksiz ateşkesin başarılı olduğunun altını çizerek kalıcı ateşkesi bu durumun üzerine inşa edilebileceğini belirtti.

“KATAR, MISIR VE ABD’Yİ EFORLARINDAN ÖTÜRÜ TEBRİK EDİYORUM”

Wennesland, ‘Hamas ve diğerleri’ tarafından tutulan tüm esirlerin hür bırakma çağrısını yineleyerek “Katar, Mısır ve ABD Hükümetlerini bu muahedeyi kolaylaştırmak için gösterdikleri kararlı uğraşlar münasebetiyle takdir ve takdirle karşılıyorum.

İlgili tüm tarafları taahhütlerini yerine getirmeye ve provokasyonlardan ya da bu muahedenin tam olarak uygulanmasını etkileyebilecek her türlü aksiyondan kaçınmaya çağırıyorum. Ayrıyeten tarafları, insani ateşkesin uzatılması ve daha barışçıl bir gelecek için her türlü çabayı sarf etmeye çağırıyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu