Gündem

Bilecik’te 14 köpeğin vefatında gözaltına alınan 5 kuşkulu adliyede

Engin ÖZMEN- Sarp DEMİRHAN/BİLECİK, (DHA)- BİLECİK’te 14 köpeğin vefatına ait yürütülen soruşturmada gözaltına alınan ve ortalarında belediye veteriner işleri müdürü N.A.’nın da bulunduğu 2’si bayan 5 kuşkulu, tabirlerinin akabinde adliyeye sevk edildi.

Vezirhan Jandarma Karakol Komutanlığı takımları, evvelki gün Bilecik-Sakarya kara yolu 2’nci tünel mevkisinde, yol kenarında hareketsiz yatan köpekler olduğu ihbarının akabinde harekete geçti. İncelemede 14 köpeğin öldüğü, 1 köpeğin ise hafif yaralı olduğu tespit edildi. Yaralı köpek tedaviye alındı, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, köpeklerin meyyit bulunduğu Vezirhan bölgesine giden tüm kameraları ve plaka tanıma sistemi (PTS) imajları incelemeye alındı. Savcılık talimatıyla inceleme yapan jandarma takımları, Bilecik Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne ilişkin 11 AK 738 plakalı aracın köpeklerin meyyit bulunduğu alana geldiğini tespit etti. Araca ilişkin GPS (Küresel Konumlama Sistemi) kayıtlarında yapılan incelemede, aracın köpeklerin meyyit olarak bulunduğu alana 22 Kasım’da saat 16.17’de gittiği ve bir müddet bu alanda beklediği anlaşıldı.

Bilecik Jandarma Komutanlığı grupları tarafından Bilecik Belediyesi’nin Hayvan Rehabilitasyon Merkezi’ne ilişkin güvenlik kamerası incelemesinde de barınak vazifelileri tarafından köpeklere birebir gün saat 15.13 sıralarında iğne vurulduğu, sonrasında ise araca yüklendiği tespit edildi. Bu gelişmeler üzerine Cumhuriyet Savcılığı talimatıyla Bilecik Belediyesi Veteriner İşler Müdürlüğü’nde vazifeli ortalarında veteriner müdürü N.A.’nın da yer aldığı 4 kişi gözaltına alındı. Sıhhat denetiminden geçirilen 4 kuşkulu, tabirleri için Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Köpeklerden Tarım Vilayet Müdürlüğü takımları tarafından numune alınıp kesin mevt nedenlerinin belirlenmesi için inceleme başlatıldı. Soruşturmada 1 barınak çalışanı daha dün akşam saatlerinde gözaltına alınırken, kuşkulu sayısı 5’e yükseldi. Bilecik Jandarma Komutanlığı’nda tabirleri alınan, ortalarında belediye veteriner müdürü N.A.’nın da bulunduğu 2’si bayan 5 kuşkulu elleri önden kelepçeli olarak adliyeye getirilip savcılık sorgusuna alındı.

HAYVANSEVELER SAHİPLENDİ

Öte yandan 14 köpeğin meyyit bulunduğu alanda, hafif yaralı bulunan köpek ise hayvanseverler tarafından sahiplenildi. Bursa’ya götürülen köpek, veteriner kliniğinde tedavi ve muhafazaya alındı, sıhhat durumunun âlâ olduğu belirtildi.

Soruşturma sürüyor. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu