Sağlık

“Biberon çürüğü” bebeklerde konuşmayı geciktiriyor

Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Ceren Ergin, bebeklerde oluşan ‘biberon çürüğü’nün çok süratli ilerleyen bir çürük çeşidi olduğunu ve tedavi edilmediğinde iltihaplanmayla bir arada huzursuzluk, beslenme tertibinin kaybolması ve konuşma bozukluklarına neden olduğunu söyledi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Ağız ve Diş Sıhhati Uzmanı Dt. Ceren Ergin, Sıhhat Bakanlığı’nın 2018 yılında yaptığı Türkiye – Ağız ve Diş Sıhhati Profili Araştırma Raporu’na değinerek, diş çürüğünün globaldeki en yaygın ağız sıhhati sorunu olduğunu aktardı.

Ağız ve diş bakımının birinci dişlerin çıkmasıyla başlayan ve hayat uzunluğu devam eden bir süreç olduğunu söyleyen Dt. Ceren Ergin, “Okul çağındaki çocuklar karışık dişlenme devrindedir. 6 yaşında süt dişlerinin en gerisinden birinci daimi dişler olan 6 yaş dişleri çıkar. 7-8 yaşlarında öndeki kesici dişler değişir ve ağız içerisinde hem süt dişleri hem daimi dişlerin bulunduğu bu karışık dişlenme devri 13-14 yaşına kadar sürer. Süt dişleri çocukların konuşmasını, beslenmesini ve hoş bir gülümsemeye sahip olmalarının yanı sıra en değerli misyonları daimi dişlere yer tutmak ve çene gelişimine rehberlik etmektir. Süt dişlerinin sağlıklı bir biçimde vazifelerini tamamlayıp yerlerini daimi dişlere bırakmaları gerekir. Bu sebeple daimi dişlere nazaran daha kolay ve daha süratli çürüme eğiliminde olan süt dişlerindeki çürükler yahut iltihaplar kesinlikle tedavi ettirilmelidir” tabirlerini kullandı.

“Biberon çürüğü” beslenmesini etkiliyor

Bebeğin ağzında birinci dişler görülmeye başladıktan sonra (6-8 ay) diş paklığına başlanması gerektiğini aktaran Dt. Ceren Ergin, bebeklerde oluşan diş hastalıklarını da şöyle özetledi:

“Bebeklerde bazen süt dişlerinin sürmesiyle birlikte bilhassa üst çene ön bölgesindeki dişlerde kahverengi ve küçük lekeler görülebilir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve diş kırılmasına neden olur. Biberon çürüğü çok süratli ilerleyen bir çürük tipidir ve müdahale edilmezse alt kesici dişleri de içine alır. Biberon çürüğünden korunmak için geceleri, bebekleri ağzında biberonla uyutmamak, sütün içerisine tatlandırıcı besinler katmamak gerekir. Unutulmamalıdır ki gece tükürük salgılanması azaldığı için dişler çürümeye daha müsaittir. Bu sebeple şekerli besinlerle bebekler uyutulmamalıdır. Her beslenmeden sonra pak bir tülbent yahut gazlı bez ile dişler silinmeli ve ’biberon çürüğü’ dediğimiz tesir engellenmelidir. Biberon çürükleri tedavi edilmezse ağrı ve iltihaplanma görülür. İltihaplı ya da ağrıyan dişler, bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme tertibinin kaybolmasına neden olur. Ayrıyeten alttan gelecek olan kalıcı dişleri de etkileyip hallerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma sorunları ortaya çıkabilir.”

Karbonhidratlı besinler diş minesini zayıflatıyor

Karbonhidrat içeren besinler ve asitli içeceklerin orta öğünlerde tüketilmesinin diş minesinin zayıflamasına neden olduğunu aktaran Dt. Ergin, şunları kaydetti:

“Bu besinler tüketildikten sonra fırçalama yapılmazsa çürük oluşumu için gerekli ortam sağlanmış olur. Bu nedenle bu besinlerin alımından sonra çocuklara en azından su ile çalkalama alışkanlığı kesinlikle kazandırılmalı. Ayrıyeten ağıza atılacak bir kesim peynir şekerin çürük yapan tesirini azaltmak için son derece değerlidir. Zira peynirin yapısındaki kazein mine yüzeyini örterek demineralizasyonu pürüzler. Çocuklara orta öğünlerde tüketmeleri için yanlarına ısırarak tüketebilecekleri elma, havuç üzere meyve ve sebzelerin koyulması da diş yüzeylerinin mekanik olarak temizlenmesine yardımcı olur.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu