Gündem

Batan geminin kayıp mürettebatını arama çalışmalarında 7’nci gün

Ali Sencer ARSLAN- Sinan KABATEPE/EREĞLİ (Zonguldak), (DHA)- ZONGULDAK’ta kuvvetli fırtınada batan ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisinin kayıp 7 mürettebatını arama çalışmaları 7’nci günde de sürüyor. Hava muhalefeti nedeniyle, dalgıçların denizaltındaki çalışmaları durduruldu.

Ereğli ilçesinde 19 Kasım’da tesirli olan kuvvetli fırtınada, 12 mürettebatın içinde olduğu ‘Kafkametler’ isimli kuru yük gemisi, dev dalgalarla sürüklenip mendireğe çarptıktan kısa müddet sonra battı. Olayın akabinde batan gemideki Türk denizcilerin bulunması için Deniz Kuvvetleri, Kıyı Güvenlik, jandarma, polis ve AFAD tarafından havadan ve karadan arama çalışması başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin özel birliklerinden SAT komandoları da Ereğli’ye gelerek aramalara katıldı. Çalışmalar kapsamında şu ana kadar, 12 mürettebattan aşçı Metin Usta, usta gemici İsmail Kaptan, güverte ustası Tamer Özer, usta makinist Cüneyt Aygen ve geminin ikinci kaptanı Hıfzı Tarhan’ın cansız vücutlarına ulaşıldı.

Aramaların 7’nci gününde, sabah erken saatlerde, takımlar, batığın bulunduğu alanda yine çalışma başlattı. Kentte beklenen kuvvetli fırtına öncesi deniz altındaki çalışmalar durduruldu. Hava ve deniz kaideleri elverdiğince yüzeyden botlarla ve karadan arama tarama çalışmalarının devam edeceği öğrenildi.

Kayıp denizcilerin yakınlarının kaygılı bekleyişi ise sürüyor. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu