Gündem

Balıkesir’de öğrenci yurtlarındaki projeler süratle devam ediyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından gençler için ders dışı vakitlerini olumlu bir formda kıymetlendirmek, ferdî ve toplumsal gelişimlerini desteklemek, potansiyellerini gösterebilmelerine imkân sağlamak, hayatın her alanına aktif iştiraklerini arttırmak gayeleri doğrultusunda yürütülen birçok çeşitli proje Balıkesir Yurtlarında etkin olarak uygulanıyor.

Öğrencilerin toplumsal ve maddi manada desteklemek birinci maksat olmak üzere spora teşvik edilmesi, çalışma hayatına hazırlanılması, genç istihdamına katkı sunulması ve yurtlarımıza aidiyet hissinin güçlendirilmesi üzere gayeler taşıyan Yurt Time Spor Projesine gençlerin talebi her geçen yıl artarak devam etmektedir.

Yurt Time Spor Projesi ile 13 yurtta gençlerin özgür vakitlerini değerlendirmesi ve yurt idaresinde faal vazife alması hedefiyle belirlenen 18 noktada, haftada 8 saat vazife yaparak öğrenciler boş vakitlerini verimli formda kullanıp kendilerine ilişkin bütçelerini oluşturabilmektedirler. Görevlendirilen öğrencilerimize fiyat ödemesi bakanlık kapsamında Vilayet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.

Milli manevi ve insani kıymetleri tanımalarında yardımcı olmak gayesiyle 2018-2019 öğretim yılından itibaren uygulanmaya devam eden “Komşum Gönüllülük Hareketi” yurtlar da gençlerin yemek tüketimi sonunda artan ve ya tüketilmeyen yemekleri talep edenlere ulaştırılması ve istekli olarak toplumsal sorumluluk faaliyetlerinde bulunması gençlerin yürütme ve ilerleme süreçlerini planlaması, gönüllülük kültürünün gençler ortasında yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Birebir vakitte öğrencilerimize tertip, kadro çalışması ve paylaşım ruhu kazandırılması doğrultusunda gerçekleştirilen bu proje etraf halkı tarafından da memnuniyetle karşılanmaktadır. “Komşum Gönüllülük Hareketi” kapsamındaki besin paketleme araçları ise Vilayet Müdürlükleri tarafından temin ediliyor.

Bir öbür proje işte-GENÇ GSB Projesi ile görevlendirilen öğrenciler bütçelerini yönetebilmeleri, faal vatandaşlık şuuru kazanmaları ve iş hayatına ahenk sağlamaları gayesiyle hayata geçirilen proje öğrencilerin kahvaltı ve akşam yemeği yemek sırasının en ağır olduğu vakitlerde günde 2 saat servis işçisinin denetiminde, servis ardında ve parmak izi kasasında görevlendiriliyor. Görevlendirilen öğrencilere fiyat ödemesi minimum fiyatın ünite meblağından aylık olarak hesaplanıyor. Birebir vakitte öğrencilere proje dahilinde saatlik sigorta ödemesi de yapılmaktadır.

Yurtlar da yürütülen bu projeler, öğrencilerin toplumsal hayatlarını destekleyici programlar çerçevesinde hazırlanmış olup boş vakitlerini verimli hale getirerek daha nitelikli bireyler olmaları hedeflenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu