Gündem

Bakan Uraloğlu: Kış lastiği için kar yağmasını beklemeyin

ANKARA, (DHA)- ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, mecburî kış lastiği uygulamasının 1 Aralık’ta başlayıp 4 ay süreceğini belirterek, “Kış lastiğine geçmek için karın yağmasını beklemeyin. Trafikte inançlı sürüş ve mümkün kazaları önlemek için lütfen lastiklerimizi şimdiden taktıralım” dedi.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, 1 Aralık 2023-1 Nisan 2024 tarihleri ortasında kalan 4 aylık periyotta kış lastiği kullanma zorunluluğunun olduğunu belirtti. Şoförleri uyaran Bakan Uraloğlu, “Kış koşullarına uygun olmayan ve kış lastiksiz araçlarla lütfen yola çıkmayalım. Yola çıkmadan evvel hava ve yol durumu hakkında kesinlikle bilgi sahibi olalım. Araçlarımızda; zincir, takoz ve çekme halatlarını kati suretle bulunduralım. Yolda mahsur kalan araç sahibi iseniz, bulunduğunuz şeridi değiştirmeyelim. Olumsuz hava kurallarında yolun sol şeridini bilhassa boş bırakalım. Karla uğraş araçlarına fazla yaklaşmayalım, gerekmedikçe sollama yapmayalım. Ayrıyeten 1 Aralık- 1 Nisan tarihleri ortasında kalan 4 aylık periyotta kamyon, cazip, tanker ve otobüs çeşidi araçların dingilleri üzerindeki tüm lastikler; kamyonet, minibüs ve arabaların tüm lastiklerinin; ayrıyeten seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması mecburî olacak” dedi.

Bakan Uraloğlu, vilayet sonları içerisinde, kış lastiği uygulaması yapılıp yapılmayacağı ve mühletlere ait düzenlemelerin ortalama lokal sıcaklıklar dikkate alınmak suretiyle ilgili valiliklere bırakıldığını belirtti. Bakan Uraloğlu, zarurî olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlara 2023 yılında 2 bin 568 lira fiyatında trafik idari para cezası uygulanacağını ve şoförlere ise 10 ceza puanı verileceğini bildirdi. Bakan Uraloğlu, denetlemelerin; bakanlık işçisi ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hudut kapılarındaki üniteleri ve belediyelerin kontrol yetkilileri tarafından yürütüleceğini kaydetti. 

BAKANLIK GRUPLARI HAZIR

Konuya ait bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya nazaran, bakanlığın ‘turuncu ekipleri’, kar ve buzlanmayla uğraşın yanı sıra kış ayları mühletince inançlı ve kesintisiz trafik akışının sağlanması için tüm hazırlıklarını tamamladı. Karayolları Genel Müdürlüğü, kış mevsiminde yaşanabilecek her türlü olumsuz duruma karşı kar uğraşı çalışmalarında toplam 68 bin 726 kilometrelik yol ağında; 448 kar uğraş merkezi üzerinden, 11 bin 828 makine ve ekipman, 13 bin 238 işçi ile gerçekleştirecek. Çalışmalarda kullanılmak üzere 687 bin ton tuz, 427 bin metreküp tuz agregası, kritik kesitler için 10 bin ton tuz çözeltisi karla çaba merkezlerinde depolandı. Ayrıyeten, yollarda tipi ve esinti nedeni ile trafik akışının güçleştiği yahut kapandığı kısımlara 866 kilometre kar siperi yapıldı. 

ANLIK TRAFİK AKIŞI İZLENİYOR

Karayolları Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan karla çaba merkezlerinde ise; güzergah tahlili, karla gayret çalışmaları, açılan ve kapanan yollar ve anlık trafik, monitörler üzerinden takip ediliyor. Kıymetli geçitlerde bulunan sabit kameralar aracılığıyla Karayolları Genel Müdürlüğü ve bölge merkezlerinden hava ve yol durumları izleniyor. Kritik kesitlerde görevlendirilen 1480 karla gayret aracı kameralarla, 5 bin karla gayret aracı ise Araç Takip Sistemi ile takip ediliyor. Rastgele bir aksilikle müsabakaları durumunda müdahale edilip, ilgililerle uyum sağlanıyor. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu