Gündem

Bakan Özhaseki: 6 ay içinde 100 bin civarında köy konutumuzu bitireceğiz

Sevilay AY-Furkan KAVUKLU/KAYSERİ, (DHA)- ETRAF, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “200 bin konutun üretimine başladık. 6 ay içinde 100 bin civarında köy konutumuzu bitireceğiz. Yeni başlattığımız yapıları da en geç 1 sene içinde bitireceğiz. Böylece herkesin hakkını vererek, yaralarını sararak ve ziyanlarını tazmin ederek bu işin içinden çıkacağız” diye konuştu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, çeşitli ziyaretler için geldiği Kayseri’de, Kadir Has Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen ‘Çevre, İklim, Turizm ve Medya Konferansı’na katıldı. Bakan Özhaseki, konuşmasında, “6 Şubat’ta 9 saat ortayla 2 tane dehşetli sarsıntı yaşadık. Bin yıllık Anadolu medeniyet serüvenimizde karşımıza çıkabilecek en büyük felaket buydu. Bu ülke ve bu beşerler bundan daha büyük bir felaketle karşılaşmadılar. 18 ilimiz etkilendi. 14 milyon insan da ziyan gördü. Yaklaşık 680 bin konut ve yaklaşık 170 bin iş yeri yıkıldı, hasar gördü yahut yıkılmak üzere sırasını bekliyor. Maddi hasar 100 milyar doların üzerinde. Bu türlü büyük bir zararın yanı sıra elbette ki bu işin bir de manevi hasarı ve içimizde oluşturduğu acı var. Bunu esasen para ve pulla ölçmek mümkün değil” diye konuştu.

‘YAKLAŞIK 100 BİN ÇELİKTEN KONUT YAPACAĞIZ’

Deprem bölgesinde yapılan çalışmalara değinen Bakan Özhaseki, “AK Parti iktidarı olarak mart- nisan ayları üzere rezerv alanlar tespit ederek, sağlam tabanlar bulup inşaatlara süratle başladık. Şu anda başlanmış olan inşaatlarımızın sayısı yaklaşık 200 bin. Yine kent merkezleri inşa etme kararı aldık ve inşaatları başlattık. Bir taraftan da köylerimizde çelikten konutlar yapmaya başladık. Yaklaşık 100 bin çelikten konut yapacağız. Bunların ihalelerini de çıkardık. Yeni bir teknoloji yalıtımı açısından, bizim bildiğimiz klasik metotlardan çok daha yararlı ve verimli. Vatandaşlar konutlarını yerinde dönüştürmek isterlerse bizler onlara dayanak verelim dedik. 245 bin kişi bize müracaat etti. Şu anda süreçlerini yaptırıyorlar. Birinci ihaleleri bitti” tabirlerini kullandı.

‘ANA MUHALEFETİN HUYU HİÇ DEĞİŞMEYECEK’

Ana muhalefeti eleştiren Bakan Özhaseki, “200 bin meskenin imaline başladık. 6 ay içinde 100 bin civarında köy konutumuzu bitireceğiz. Yeni başlattığımız yapıları da en geç 1 sene içinde bitireceğiz. Böylece herkesin hakkını vererek, yaralarını sararak ve ziyanlarını tazmin ederek bu işin içinden çıkacağız. Geçenlerde ana muhalefetin yeni genel lideri birtakım sayılar veriyor. Vallahi şaşkınlık içinde izliyorum. Demek ki bizim ana muhalefetin huyu hiç değişmeyecek. Biri gelecek, biri gidecek ancak palavra yanlış sayılarla, dezenformasyonla bu türlü hayatlarını devam ettirecekler. Halbuki beni arasalar, emin olun, bütün bilgi, evrak, ihale ve dokümanları kendilerine gönderirim. Bundan kolay bir şey yok. Ancak arayan yok, zira işlerine gelmiyor. Esasen seçim öncesinde vatandaş kime güveneceğini güzel biliyor” dedi.

‘ÇALIŞMALARI YERİNDE İZLİYORUM’

Deprem periyoduyla ilgili konuşan Bakan Özhaseki, “O devirde genel lider yardımcısıydım. 810 belediyemiz var. Tamamını zelzele bölgesine sevk ettik. Ana muhalefet yalnızca zelzele bölgesine özel jetlerle gelip, oralarda indiler. Yanlarında 20-30 tane kamerayla selfieler çekildiler. Oradan fotoğraflar atıp, zelzele turisti olarak dönüp gittiler. Vatandaş bunu çok uygun gördü. Bütün sarsıntı bölgelerinde çok yüksek oranda oy aldık. Artık bize düşen, bununla övünmek değil. Bunun hakkını yerine getirmek. Onun için günlerdir sarsıntı bölgelerinde geziyoruz. Yapılan çalışmaları yerinde izliyorum. Yeni kaynak oluşturmaya çaba ediyorum. İnşallah biz bunun altından kalkacağız” diye konuştu.

‘EĞER DÜNYANIN ISISI 2 DERECE ARTARSA, RESMEN KRİZLER BAŞLAR’

İklim konusuna da değinen Bakan Özhaseki, şöyle konuştu:

“Günümüzde yükselen bedellerden birisi etraf. Bilhassa sanayi ihtilaliyle birlikte insanoğlu çok üretmeye başladı. Çok ürettikçe çok tüketmeye başladı. Çok tüketimin sonucunda kirlilik meydana gelmeye başladı. Gökyüzündeki karbon ölçüsü son yüz yıl içerisinde neredeyse yüzde 50 arttı. Bu durum dünyanın ısısını ortalama 1 dereceyi geçen oranda etkiledi. Şayet dünyanın ısısı 2 derece artarsa, resmen krizler başlar. Bir taraftan, ‘100 milyon metrekare yeşil alan, millet bahçesi yapacağız’ diye sloganla hareket ettik. Şu anda 70 milyon metrekareyi yakaladık. Bir taraftan bilhassa yeşil onların yanı sıra bizim ‘yutak’ alanlar diye tanım ettiğimiz karbonu emen alanları çoğaltmaya çalışıyoruz. Yüzde 12’lerdeyiz. Amacımız yüzde 17’lere kadar çıkabilmek. Bunun üzere evsel atıklarımızın arıtılması noktasında bizim 20 yıllık iktidarımız periyodunda yüzde 35’lerden şu anda nüfusun yüzde 90’ının kullanmış olduğu ve dışarıya attığı kirli suları arıtarak ve temizleyerek tabiata veriyoruz.” (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu