Gündem

Bakan Kacır: 182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yaptık

Altan ÇİMEN- Yunus Emre YALÇIN / İSTANBUL, (DHA)- TÜRKİYE inovasyon haftası programı ödül merasimine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Teknoloji ve inovasyon fonu, bölgesel kalkınma fonu, bölgesel teşebbüs sermayesi fon davetleri ve Bilişim Valisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu ile 152 milyon lirası, 16 yatırım fonu aracılığıyla olmak üzere 182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yaptık. Bu fonlar, oluşturdukları kaldıraç tesiriyle teşebbüslerimizin 23 milyar lira sermaye kaynağına erişimini sağladı” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) mesken sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında Ödül Merasimine katıldı. Sürdürülebilir ve Afet İdare Teknolojileri kategorilerinde başarılı olan 10 yarışmacıya mükafatları dağıtıldı. Ödül merasiminde bakanlara Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lideri Mustafa Gültepe eşlik etti.

“TEKNOPARKLARIMIZDA GERÇEKLEŞTİRİLEN YURT İÇİ SATIŞLAR 318 MİLYAR LİRAYA, İHRACAT 10 MİLYAR DOLARA ERİŞTİ”

Ödül Merasimi öncesi iştirakçilere konuşma gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Hayata geçirdiğimiz fonlar ve fonların fonu sistemleri ile girişimcilerimizin can suyu olan finansmana erişimini sağlıyoruz. Teknoloji ve inovasyon fonu, bölgesel kalkınma fonu, bölgesel teşebbüs sermayesi fon davetleri ve Bilişim Valisi Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu ile 152 milyon lirası, 16 yatırım fonu aracılığıyla olmak üzere 182 teşebbüse toplam 590 milyon lira yatırım yaptık. Bu fonlar, oluşturdukları kaldıraç tesiriyle teşebbüslerimizin 23 milyar lira sermaye kaynağına erişimini sağladı. Tech-InvesTR programıyla 4 milyar liralık fonu harekete geçirdik. Bu bugüne kadar yüksek teknolojili alanlarda 73 teşebbüs bu fonlardan 1,4 milyar lira yatırım aldı. AR-GE teşviklerimizden yüksek seviyede yararlanan AR-GE merkezleri ve teknopark firmalarımız yaptığımız zorlayıcı düzenlemeler çerçevesinde teknoloji teşebbüslerine 725 milyon lira finansman sağladı. Kurduğumuz teknoparklar kuluçka merkezleri üzere altyapılarla yenilikçi iş fikirlerinin ticarileşmesini sağlıyoruz. Sayıları Bin 600’ü aşan AR-GE ve tasarım merkezleri 272 binden fazla AR-GE çalışanı ve 101 teknopark Ar-Ge İnovasyon ve girişimcilik ekosistemimizin temelinde yer alıyor. Bugüne kadar teknoparklarımızda gerçekleştirilen yurt içi satışlar 318 milyar liraya, ihracat 10 milyar dolara erişti. AR-GE ve tasarım merkezlerimizin yararlandıkları dayanak fiyatı 200 milyar liranın üzerinde” diye konuştu.

“21 YILDA TÜRKİYE’DE AR-GE HARCAMALARI 1,2 MİLYAR DOLARDAN 12 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

Bakan Kacır, “Son 21 yılda TÜBİTAK’la başta sanayicilerimiz, akademisyenlerimiz, bilim insanlarımız olmak üzere AR-GE, İnovasyon ve girişimcilik ekosistemimizde 140 milyar liranın üzerinde takviye verdik. TÜBİTAK Kişisel genç teşebbüsçü desteğimizle bu topraklarda 2 Bin 277 teknoloji teşebbüsünün kurulmasına vesile oldu. KOSGEB’de yürüttüğümüz AR-GE ve inovasyon programlarımızla bugüne dek 7 bin kobimizin 4 milyar liraya yakın bir kaynağa erişimini sağladık. Yüksek teknoloji üreten bir ülke olmak ve cari açığı kalıcı olarak düşürebilmek için teknoloji odaklı sanayi atılımı programını hayata geçirdik. Böylece ülkemizin muhtaçlık duyduğu kritik eserlerin yerli imkanlarla üretilmesini sağlayacak fikirden esere uçtan uca bir dayanak düzeneği oluşturduk. Bugüne kadar atak programımızla orta yüksek ve yüksek teknoloji düzeyli kesimlerde 60 milyar liradan fazla yatırımın önünü açtı. Program kapsamında önümüzdeki devirde yenilikçi ve yıkıcı teknolojiler başlığı altında yeni bir davete çıkacağız. Tüm bu gelişmeler ışığında son 21 yılda Türkiye’de AR-GE harcamaları 1,2 milyar dolardan 12 milyar dolara yükseldi. Özel kesimin AR-GE harcamalarındaki hissesi yüzde 29’dan yüzde 61’e yükseldi. 2002’den bu yana ülkemizde bir yılda gerçekleşen yerli patent başvurusu sayısı 414’ten 9 bin 9’a, yerli patent tescillerinin sayısı yalnızca 73’ten artık 3 bin 407’ye yükseldi. Dünyada yerli patent müracaatlarında 13’üncü sıradayız. Global inovasyon endeksinde son 3 yılda 12 basamaktaki düzgünleşme göstererek ki bunda TİM idaresinin çok değerli katkıları oldu. 2023 raporunda 39’uncu sıraya gelmiş olduk. Tüm bunları yüksek teknoloji ve inovatif yaklaşımlara değer vererek başardık” Sözlerini kullandı.

“BU COĞRAFYADA GÜÇLÜ OLACAĞIZ”

Genç girişimcilere yurt dışındaki eğitimi sırasında yaşadıklarını anlatan Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, konuşmasının son kısmında “Ülkemiz gelişiyor, güçlü bir Türkiye var, yapılan sanayi ve inovasyonu sayın bakanımıza bıraktım. Ben biraz daha Türkler ne yapmalı, Çılgın Türkler nasıl olur? Onu anlatmaya çalıştım. Hayat bu türlü, biz Çılgın Türkleriz her şeyi yaparız. Biz kendimize güveniriz, biz hayatı severiz. Bizim gücümüz yüksek, umudumuz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, ‘Türkiye Yüzyılı’nda yolumuza güçlü formda devam edeceğiz. Bu coğrafyada güçlü olacağız. Gençlerimize güveniyoruz, mühendislerimize, hekimlerimize güveniyoruz. İhracatçılarımıza, iş adamlarımıza güveniyoruz. Bu yüzyıl, Türkiye Yüzyılı olacak ve şunu söylüyorum inovasyona devam, hayata devam, güce devam, bu ülkeyi sevmeye devam. Bu coğrafyada güçlü olacağız, ülkemizi seviyoruz, sizi seviyoruz, milletimizi seviyoruz. Sizlere güveniyoruz. Sporda da muvaffakiyetler var, Avrupa Futbol şampiyonasında genç ve enerjik Ulusal kadromuzun muvaffakiyetlerini Almanya’da izlemeye devam ediyoruz. Voleybolcularımızı olimpiyatlarda izlemeye devam ediyoruz. İnovasyon haftanız kutlu olsun, araştırmaya, geliştirmeye devam. İHA’larla, SİHA’larla Türk mühendisleriyle yapay zekayla, uzmanlarla, mühendislerle sizleri seviyoruz” biçiminde konuştu.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu