Gündem

Bak ile Erdoğan, D.T. Şehitkamil Sahnesi ve AGRO Park’ı inceledi

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Konseyi Üyesi Bilal Erdoğan, Şehitkamil Belediye Lideri Rıdvan Fadıloğlu refakatinde D.T. Şehitkamil Sahnesi ve AGRO Park’ı gezerek inceledi. Lider Fadıloğlu, projelere ait bilgi paylaşımında bulundu.

D.T. Şehitkamil Sahnesi ve AGRO Park’ın son ziyaretçileri, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Dünya Etnospor Konfederasyonu Lideri Bilal Erdoğan ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Heyeti Üyesi Bilal Erdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Lideri Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Mesut Bozatlı, Bünyamin Bozgeyik, İrfan Çelikaslan, Şahinbey Belediye Lideri Mehmet Tahmazoğlu, Şehitkamil Belediye Lideri Rıdvan Fadıloğlu, Şehitkamil Belediye Lider Yardımcısı Murat Haslar, AK Parti Gaziantep Vilayet Lideri Murat Çetin, AK Parti Gaziantep Bayan Kolları Lideri Feray Yılmaz, AK Parti Şehitkamil İlçe Lideri Mehmet Yılmaz katıldı.

İnceleme sırasında D.T. Şehitkamil Sahnesi ve AGRO Park’ın işleyişi ve teknik özellikleriyle ilgili ayrıntı bilgiler paylaşan Lider Rıdvan Fadıloğlu, program esnasında kendisine yöneltilen tüm soruları cevapladı.

D.T. Şehitkamil Sahnesi

Devlet Tiyatroları Şehitkamil Sahnesi 9.000 metrekare arsa üzerinde bodrum, taban kat, birinci kat ve sofita katından oluşan büyük bir komplekstir. D.T. Şehitkamil Sahnesi’nin toplam kapalı alanı 12.900 metrekaredir. 480 metrekareye sahne alanı içerisinde üç farklı bölmeli hareketli sahnenin yanı sıra 80 metrekare hareketli orkestra alanı ve hareketli ön panel bulunmaktadır. Sahne yüksekliği 21,50 metredir. Ayrıyeten tiyatro sahnesinin gereksinimleri dahilinde denetim ve kumanda odaları, simultane ve takip odaları, yan sahne girişleri, hareketli portal, kedi yolları, sahne içi merdiven ve asansörler yer almaktadır. Sahnede 150 metrekare dekor ve depolama alanı bulunmaktadır. Bunun haricinde kırkar metrekarelik dört başka sanatçı hazırlık odası vardır. Sanatçı hazırlık odalarında duş ve WC mevcuttur. 60 metrekarelik yeşil oda, tiyatro yönetim odaları, kostüm depo ve hazırlık odaları, makyaj hazırlık odaları, terzi odası, ses kayıt stüdyosu, VIP salonu ve dinlenme alanları; sanatçı odaları, dekor odası ve VIP salonu için farklı giriş ve çıkışlar komplekse dahildir. D.T. Şehitkamil Sahnesi’nde beşer kişilik iki başka loca bulunmaktadır. Tiyatro sahnesinde güvenlik ve gişe alanı, kamera yayın odası, kitap stant ve satış ünitesi, 1.100 metrekare ana fuaye ve bekleme alanı, teras dinlenme alanı, teknik alanlar, giriş-danışma-vestiyer alanı, teknik uygulama atölyeleri ve eğitmen odaları bulunmaktadır. Devlet Tiyatroları Şehitkamil Sahnesi’nde 1.300 metrekarelik ana kütüphane ve okuma salonu, 150 metrekarelik çocuk kütüphanesi, 150 metrekarelik gece kütüphanesi, 550 metrekarelik genç okuma salonu ve 150 metrekarelik seminer salonu bulunmaktadır. Ferdi ve küme çalışma atölyeleri; piyano, gitar, keman atölyeleri bu komplekste bulunmaktadır. Tiyatro binasında kafeterya, bahçe, teras alanı, bay-bayan mescit alanları da yer almaktadır. 250 araçlık 3.200 metrekare kapalı otoparkın yanında 80 araçlık 2.000 metrekare açık otopark da vatandaşın hizmetindedir. Ayrıyeten VIP araçlar için 20 araçlık bir otopark alanı mevcuttur. Anneler Parkı ile iç içe açık amfi ve aktiflik alanları, yeşil alan ve meydan düzenlemesi ile bütünleşmiştir.

AGRO Park

AGRO Park, 31.700 metrekare alan üzerinde; çocuklara, bölgeye ve Gaziantep’e has ziraî eserlerin nasıl yetiştiğini teorik ve uygulamalı eğitimlerle öğretmek emeli ile tasarlanmıştır. AGRO Park içerisinde, meyve bahçeleri, bostan, tropik bitkiler ve meyveler serası, topraksız tarım serası, su değirmeni, su tulumbası, geçmiş devirlerde kullanılan tarım aletleri, çağdaş tarım aletleri, WC, eğitim ve satış binası yapılmıştır. Ayrıyeten alanda 24 saat güvenlik ve daima bakım için elemanlar bulunacaktır. Alandaki yağmur suyu toplanarak bahçe sulamada kullanılacaktır. Güneş panelleri, rüzgârgülü ve su değirmeninde üretilen elektrik alanda kullanılarak alanın kendi kendine yeterek sürdürülebilirliği sağlanmaktadır. Kompost alanı ile çürüyen meyveler ve sebzeler gübreye dönüştürülecektir. Çocuklarımızın tabiatla iç içe olmasını sağlamak gayesiyle bitkilerin yetiştirilme ekolojilerine nazaran farklı bahçelerin bulunduğu (Tropik bitkiler ve meyveler, Akdeniz, Avrupa) 1.800 metrekarelik sera tasarlanmıştır. Bu sayede farklı iklimlerde yetişen bitkiler hakkında da bilgi sahibi olmaları sağlanacaktır. Park alanında 830 metrekarelik yenilebilir bitkilerle bostan alanlarımız ve 12.500 metrekare meyve bahçesi oluşturulacaktır. Öğrenciler ile uygulamalı dersler yapılacaktır. 550 metrekare workshop atölye alanında, Gaziantep’e mahsus yöresel lezzetlerin nasıl yapıldığını anlatan görüntülerle zenginleştirilecek eğitim salonlarında yiyeceğin serüveni anlatılacak. Peynir, pekmez, salça, nar ekşisi üzere eserlerin üretimlerinin anlatılacağı sinevizyon odası, bir sonraki yıl kullanmak için eserlerden tohum alma ve saklama için tohum atölyesi ve permakültür eğitimi üzere birçok eğitimin verileceği atölyeler planlanmaktadır. Park alanında yetiştirilen eserlerin sergilendiği alan, 300 metrekare geçmişten günümüze tarım aletleri sergilendiği alan,1 adet inek sağım ünitesi, 1 adet kümes,1 adet arıların hikayesi için arı kovanı, kompost alanı bulunacaktır. Geçişten gelen lezzeti yaşatmak ismine buğdaylar, girişte bulunacak olan su değirmeninden üretilen elektrikle un değirmeninde öğütülecek. Ayrıyeten yetiştirilen meyve ve sebzeler satış ünitesi sayesinde vatandaşlara da hizmet verecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu