Gündem

Baba ile anne kaçırılan çocukları için HDP önünde evlat nöbetine katıldı

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde 9 gün evvel oğlunun kandırılarak terör örgütü PKK’ya katıldığını tez eden Ayhan ve Hatice Aksoy çifti, gözyaşları içinde evladına ‘teslim ol’ davetinde bulundu. Çocuklarının terör örgütü PKK tarafından kandırılarak kaçırıldığını öğrenen baba ile oğlu HDP önündeki evlat nöbetine katılarak, harekete dayanak vermişti.

3 Eylül 2019 tarihinde farklı kentlerden Diyarbakır’a gelerek oturma aksiyonu başlatan ailelerin evlat çabası HDP vilayet binasının önünde kararlılıkla devam ediyor. Bin 545 gündür süren HDP önündeki evlat çabasına 3 gün evvel katılan Ayhan ve Hatice Aksoy çifti, Ergani ilçesinden gelerek 9 gün evvel kaybolan çocuğu Erhan için nöbetini sürdürüyor.

Ergani ilçesi Elmalı mezrasında ikamet eden baba Ayhan Aksoy, oğlu Erhan’ın dedesini aradığında “Ben Suriye’deyim” demesiyle PKK’lılar tarafından kaçırıldığını öğrendi.

9 gündür Erhan’ın rastgele bir izine rastlamadıklarını belirten Aksoy, “Ergani ilçesi Elmalı mezrasından HDP önündeki evlat nöbetine geldim. Oğlum 16 yaşında kandırılarak dağa kaçırıldı. Oğlumla birlikte hayvancılık işiyle uğraşıyorduk. Kasım ayının 15’inde sabah kalktığımızda çocuğumuzun konutta olmadığını fark ettik. İlçeye gittim arkadaşlarına söyledim oğlumun nerede olduğunu ancak hiçbir yerde bulamadım. Daha sonra dedesi oğluma telefon açtı kendisi Suriye’de olduğunu söyledi. Oğlum PKK’nın yanında olduğunu söyledi. 9 gündür oğlumu hiçbir izine ulaşamadık. Çocuğumuzdan tek isteğimiz bize haber vermesidir. Evladım meyyit mü, sağ mı? Bilmiyoruz” dedi.

“Oğlumun terör örgütüyle bir ilişkisine hiç rastlamadık”

Evladının telefon üzerinden kandırıldığını düşünen Aksoy, “Oğlumun daha evvel terör örgütüyle bir kontağına hiç rastlamadık. Evladım okulu terk ettikten sonra yalnızca hayvan işiyle uğraşıyordu. Her sabah hayvanları otlatıp konuta gelirdi. Ne olduysa telefonla oldu. Oğlumun gelmesini istiyorum. Oğlumu kandırdılar. Oğlum gel, devletimize teslim ol” diye konuştu.

“Ben oğlumu yıllarca bekleyemem”

Oğluna gözyaşı içinde ‘teslim ol’ davetinde bulunan anne Hatice Aksoy ise şunları kaydetti:

“Erhan, oğlum neredesin? Artık meskenine dön. Senin kederinden ölmek üzereyim. Onlar seni kandırdı. Erhan, devletimize teslim ol. Rastgele bir hatanın yok. Bundan ötürü devletimiz sana bir şey yapmayacak. Oğlum, seni HDP vilayet binasının önünde bekliyorum. Oğlumun fıtık hastalığı vardı. Evladım bir yere takılmıyordu. Oğlum ben seni yıllarca bekleyemem.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu