Gündem

Asperger sendromlu Barkan, 14 yaşında şiir kitabı çıkardı

Nevra UÇKAÇ/İZMİR, (DHA)- İZMİR’de yaşayan ve toplumsal etkileşimde zorlandığı için birebir eğitim alan Asperger sendromlu Barkan Yenmez (14), hislerini söz aracı olan şiirlerini, ‘Bir Aspergerin Gözünden Dünya’ isimli kitabında buluşturdu. Kendisine ‘hasta’ ya da ‘deli’ denilmesine çok öfkelendiğini lisana getiren Yenmez, “Biz Aspergerliler ve otistikler, toplumun birçok yerinde çok fazla dışlanıyoruz. Umarım bir gün bu sonlanır. Unutmayalım ki hepimiz tıpkı melodinin farklı notalarıyız ve hepimizin dünyaya geliş emeli farklı” dedi.

Asperger sendromlu, Torbalı Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf, özel eğitim öğrencisi Barkan Yenmez’in, 3’üncü sınıftan beri yazdığı şiirler bir ortaya getirilerek, ‘Bir Aspergerin Gözünden Dünya’ isimli kitapta basıldı. Zorbalıklara maruz kaldığını anlattığı kitabına ‘Aynı melodinin farklı notaları’ başlıklı önsözle başlayan Yenmez, yabancı lisanlarda öğretim vazifelisi olmayı hedefliyor. Uzun müddettir şiir yazdığını ve kitap bastırma fikrinin öğretmenlerinden geldiğini anlatan Barkan Yenmez, kitabı eline aldığında çok gururlandığını ve memnun hissettiğini söz etti. Şiirlerinin hususlarını evvelden belirlemediğini ve içinden gelen hisleri kaleme aldığını söyleyen Yenmez, “Daha evvel yazdığım şiirleri kitap haline getirmeyi, öğretmenlerim teklif etti. Şiirlerin yazı boyutu, noktalama işaretleri üzere düzenlemelerini yaparak basıma hazır hale getirdik. Vatan, mevsimler, arkadaşlık üzere bahislerde şiirler yazıyorum. Yeni çalışmalarım da var, şiir yazmaya devam ediyorum” dedi.

‘BAZI BEŞERLER, BENİ VE BENİM GİBİLERİ HOR GÖRÜYOR’

Girdiği ortamlarda vakit zaman dışlandığını belirten Yenmez, dışa vuramadığı birtakım hislerini şiirleriyle söz edebildiğini söyledi. ‘Bir Aspergerin Gözünden Dünya’ isimli kitabının kapağında kıtalar, dünya ve göz bebeğinden oluşan bir tasarım hazırlayan Barkan Yenmez, şöyle konuştu:

“Okulda çoklukla zorbalığa uğradım. Kelamları, davranışlarıyla beni daima kışkırttılar. Daha sonra güya her şeyi ben yapmışım üzere gidip beni şikayet ediyorlardı. Bu beni çok üzüyordu. Bunu önsöze yazmak istedim ve şunları yazdım: ‘Merhaba ben Barkan. Benim Asperger sendromum var. Birçoğunuz bunu makûs bir şey olarak algılayabilirsiniz fakat değil. Ben bana ‘Hasta’ denilmesinden hoşlanmıyorum. Hatta ‘deli’ derlerse çok öfkeleniyorum. Neden dediklerini bilmiyorum. Onların mı hareketleri olağandışı, yoksa benim niyetlerim mi bilmiyorum. Artık bu sendromun neden makûs olmadığını söyleyeceğim. Berbat değil zira bu bana kendimi özel hissettiriyor. Bir insanı yalnızca zekası özel yapmaz, onu fikirleri, hayata bakış açısı özel yapar. Lakin birtakım beşerler beni ve benim gibileri hor görüyor. Hatta dışlıyor. Ancak aslında onlar bizden üstün oldukları için değil, bizi anlayamadıkları için dışlıyorlar lakin farkında değiller. Okulda çok fazla kere suçlandım. Çok fazla defa susturuldum. Bunun nedeni okulların rehberlik servislerinin bizleri bilerek yapıyormuş üzere görmeleri. Örneğin ben sinirlendiğimde yalnızca o an beni sinirlendiren şeye odaklanıyorum. Kendime ve beynime mani olamıyorum. Artık anlatacağım şey başıma çok geldi. Okulda bir bireyle hengame ettikten sonra o kişi arkadaşlarını toplayıp şikayetçi oluyor ve haksız olmasına karşın fazla kişi oldukları için haklı sayılıyorlar ve bu benim sonumu çok bozuyor. Velhasıl biz Aspergerliler ve otistikler toplumun birçok yerinde çok fazla dışlanıyoruz. Umarım bir gün bu sonlanır. Unutmayalım ki hepimiz tıpkı melodinin farklı notalarıyız. Ve hepimizin dünyaya geliş hedefi farklı.”

‘EDEBİYATLA İLGİLİ YETENEĞİNİN BENDEN GEÇTİĞİNİ SANMIYORUM’

Barkan Yenmez’in annesi edebiyat öğretmeni İlgen Kayrak, 11 yaşında Hilal isimli kızının da olduğunu belirterek 2 kardeşin çok uygun anlaştığını söyledi. Barkan’ın her vakit olgun bir çocuk olduğunu belirten Kayrak, “Barkan 9 aylıkken konuşmaya başladı. 10 aylıkken ayağa kalktı. 2 yaşındayken tüm renkleri orta renklere varana kadar biliyordu. Çok anlayışlı ve olgundur. Akran zorbalığına uğradığında da öfkesine yenik düşer. Lakin onun dışında yetenekleri var. Edebiyat öğretmeniyim fakat edebiyatla ilgili yeteneğinin benden geçtiğini sanmıyorum. Ben öğretmen olarak yalnızca yapıtları inceleyip yorumlarım lakin şiir yazdığım vaki değildir” dedi.

Barkan’a 13 yaşına kadar hiçbir teşhis konulamadığını anlatan Kayrak, uzun süren araştırmaların sonucunda Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ‘Asperger Sendromu’ olduğunu öğrendiklerini kaydetti. Daha evvel bu sendromla ilgili hiç bilgi sahibi olmadığını da söz eden Kayrak, şunları söyledi:

“Oğlum koronavirüsün yaygın olduğu uzaktan eğitim yaptığım devirde, benim kaçak öğrencim oldu. Dersleri anlatırken odanın kapısından beni dinliyordu. Bana, ‘Anne bak artık sana cinaslı kafiye yapacağım, anne bak tevriye sanatını anlattın ya bak bu türlü oluyor değil mi’ diye örnekler veriyordu. Verdiği örneklerin hepsi doğruydu. Sözcük kapasitesi çok yüksek, çok akıcı konuşur. Eski sözleri de bilir. Öğrenmeyi sever ve cümle içinde kullanır. Sözlerin kökenlerini ve hangi sözlerle bağlantılı olduğunu merak eder ancak buna rağmen Barkan’ın toplumsal hüneri pek yok. Bu yüzden sınıf içinde akranlarıyla birlikte eğitim alamıyor. O da özel eğitim sayesinde gelişecek. Erken konuşması yaşıtlarından farklı olduğunun bir işaretiydi. 1 yaşında çok düzgün konuşuyordu. İlkokula başladıktan sonra çok kitap okudu. Süratli gelişti fakat bu sendromu daha evvel hiç bilmiyordum. Yaptığım araştırmalarda gördüm ki Einstein, Elon Musk, Celal Şengör de bu sendroma sahipmiş. Bu da bana bir itimat verdi. Zira bu sendroma sahip olan beşerler hakikaten düzgün yerlere geliyorlar. Kendi ülkelerinde yüz akı olabiliyorlar. Bu çocuğu yeterli yönlendirirsek onun zekasını ülkemiz için de kullanabiliriz. Bir anne olarak onun istediği maksada varması benim için kâfi. Yabancı lisanlar konusunda öğretim vazifelisi olmak istiyor. Onun lakin destekçisi olabilirim. İnşallah amacına varır. Tahminen yıllar sonra onu tonton bir profesör olarak görebiliriz.” (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu