Gündem

Ankara’da hasat edilen pancarlar dağ üzere birikti

Ankara’nın Haymana ilçesinde çiftçinin hasadını yaptığı şeker pancarları dağ üzere birikirken, önümüzdeki yıl Türkiye’nin şekere doyacağı belirtildi.

İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgilere nazaran, Türkiye’de 33 şeker pancarı fabrikası bulunurken, bunların kapasitesi ise yıllık 3 milyon 600 bin ton. Bunu yanı sıra Türkiye, şeker pancarı üretiminde ise 2021 yılı itibariyle dünyada beşinci sırada.

Ankara’nın Polatlı ilçesi Uzunbey köyünde çiftçilik yapan Faruk Akışık ve Süleyman Acar ise hasadını yaptıkları pancarları dağ üzere biriktirdi. Tarlada biriken pancarları her gün şeker fabrikaları tırlarla götürürken, geride kalan mahsul dağ üzere yığınlar halinde tarlalarda bekliyor.

Çiftçi Faruk Işık yaptığı açıklamada, bu yıl yapılan hasattan mutlu kaldıklarını söyledi. Şeker pancarının yanı sıra buğday ve soğan eserleri de ektiklerini lisana getiren Işık, “Burada aşağı üst bin tondan fazla pancar var. Bu bir tarlanın mahsulü. Bunun üzere daha görmediğiniz birçok tarlada bunun üzere pancar var. Tarlada olan pancarlarımız da var. Daha pancar sökülmeyen bölgelerimiz var” diye konuştu. Yılın bu aylarında çok ağır olduklarını anlatan Işık, tarlada çalışacak emekçi sorunu bulmakta zorlandıklarını aktardı.

Ziraatle uğraşan Süleyman Ercan ise, devlet teşvikinin yerinde olduğuna dikkati çekerek, “Geçtiğimiz yıl şeker pancarı kimse ekmediği için fabrikalar, köy kahvehanelere kadar gelip her çiftçiye teğe bir yalvarıyordu. Artık ise ektik” dedi. Son mevsim şartları ile pancarın kalitesi de arttığını vurgulayan Ercan, bu yılki mahsulün kaliteli olduğuna dikkati çekti.

Dağ üzere biriken pancarların hepsi, Aralık ayının ikinci haftasına kadar toplanıp fabrikaya götürülmesi planlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu