Gündem

AK Parti’den bayana yönelik şiddete karşı açıklama

AK Parti Adıyaman Vilayet Başkanlığında, Bayana Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Çaba Günü nedeniyle basın açıklaması yapıldı.

AK Parti Bayan Kolları Lideri Saliha Diler’in yaptığı basın açıklamasına Vilayet Lideri Emrah Erkan Bulucu, Belediye Lideri Süleyman Kılınç, Merkez İlçe Lideri Ziya Başaran, Gençlik Kolları Lideri Mevlüt Kuştepe ve bayanlar katıldı.

Saliha Diler açıklamasında, “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Milletlerarası Uğraş Günü’nde, bu husustaki kararlılığımızı vurgulamak için buradayız. Bayan ve çocuk mezarlığına dönen Gazze’deki acıların gölgesinde bu açıklamamızı yapıyoruz. Ateşkesin kalıcı olmasını diliyoruz. Dün Bosna’da bugün Gazze’de olduğu üzere çatışma bölgelerinde bayanlara uygulanan insanlık dışı fizikî ve cinsel akınlar ve toplu şiddetin, tıpkı vakitte savaş kabahati olduğunu söz ederek sözlerime başlamak istiyorum.

Maalesef şiddetin en ağırı Gazze’de yaşanıyor. Bütün dünyanın gözleri önünde her saat 6 çocuk, 4 bayan öldürüldü. Burada ölen yalnızca pak bayan ve çocuklar değil vicdanlarımızdır.

AK Parti olarak bayana yönelik şiddetle gayrette 21 yıldır kararlı bir duruş sergiliyoruz. Cumhurbaşkanımız, Genel Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın da sık sık vurguladığı üzere ‘kadına şiddetin, insanlığa ihanet olduğu’ fikriyle birçok adım attık. Bayanın eğitim hakkı başta olmak üzere, fırsat eşitliği, iş gücü piyasasına ve karar alma sistemlerine iştiraki hükümetlerimizin öncelikli siyaset alanlarındandır.

Şiddet yalnızca ülkemizin değil maalesef tüm dünyanın sıkıntısıdır, tüm dünya üzere bizim de canımızı yakan bayana yönelik şiddetle uğraş etmekte kararlıyız. Şunu apaçık söylüyoruz ki bu bahiste asla toleransımız yok.

AK Parti olarak inanıyoruz ki eğitim, kadın-erkek eşitliği konusunda şiddetin önlenmesi için atılan en temel adımdır. Bu niyetle bayana yönelik şiddetle gayrette toplumsal dayanışmanın gücü kıymetlidir. Bugüne kadar olduğu üzere sivil toplum kuruluşları, lokal idareler ve milletlerarası kuruluşlarla iş birliği yaparak kapsamlı tahliller üretmeye devam edeceğiz.

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Memleketler arası Uğraş Günü vesilesiyle şiddetin yalnızca konut, sokak ve işyerleri ile hudutlu olmadığını vurgulamak istiyoruz. Çatışmalarda zorla silahlandırma, çatışmaya zorlama, tecavüz ve intihar görünümlü infazlar da bayana yönelik şiddetin en ağır biçimidir. YPG-PKK üzere terör örgütlerinin milletlerarası raporlara giren bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetini, infazını bir kere daha kınıyoruz.

AK Parti Bayan Kolları olarak bayana yönelik her türlü şiddeti reddediyoruz. Tek bir bayanın dahi şiddet görmesine tahammülümüz yok. Konut içinde, çatışmalarda, terör faaliyetlerinde ve her türlü tabanda şiddet uygulayana, şiddete taraf olana, şiddet üzerinden siyaset yapana, şiddeti araçsallaştıran, olumlayan zihniyete karşı bayan erkek omuz omuza gayretimizi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu