Gündem

Acil serviste sıhhat işçisine silahlı tehdit kamerada

Umut IŞIK/EDİRNE, (DHA)- EDİRNE’de hasta yakınıyla gittiği hastanede hekim ve sıhhat çalışanını tabanca ile tehdit eden Rifat Kuş (23), hakkında 6 aydan 3 yıla kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Tehdit anlarına ait imajların de evraka girdiği davanın birinci duruşmasında tutuklu sanık Kuş, tabip ve sıhhat çalışanından helallik istedi.

Edirne’de 24 Ekim gecesi Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi acil servisine, yakınıyla birlikte gelen Rifat Kuş, burada nöbetçi hekim ve sıhhat memuru ile tartıştı. Kuş, bu sırada belindeki tabancayı çıkararak, hekim ile sıhhat çalışanını tehdit etti. Hastanenin güvenlik vazifelileri devreye girerek olayı büyümeden denetim altına aldı. Olay sonrası gözaltına alınan Kuş, emniyetteki süreçlerinin akabinde çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Rifat Kuş hakkında ‘Silahlı tehdit suçundan’ 6 aydan 3 yıla kadar mahpus istemiyle 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Kuş’un acil serviste hekim ve sıhhat işçisini tehdit edip, belindeki tabancayı çıkararak saldırmak istediği anlara ait güvenlik kamerası manzaraları de dava evrakına girdi. İmajlarda, hasta olan yakını tekerlekli sandalyede olan Kuş, misyonlu sıhhat işçisi ile konuştuktan sonra hasta muayene eden bayan hekim B.K. ile tartışmaya başladı. Bu sırada acil serviste bulunanların müdahale etmeye çalıştığı Kuş, onlardan uzaklaşıp belindeki tabancıyı çıkardı. Silahla doktora hakikat yönelen Kuş’a güvenlik vazifelisi müdahale ederek, tabancayı kullanmasını engelledi. Bu sırada görevlilere tehditler savuran Kuş, zahmetle sakinleştirilerek, acil servisten çıkarıldı. 

‘HAKLARINI HELAL ETSİNLER’

Davanın birinci duruşmasında Rifat Kuş, yanılgı yaptığını belirterek, sıhhat çalışanından özür dileyip, helallik istedi. Üzerindeki silahın arkadaşına ilişkin olduğunu söyleyen Kuş, “O gün yeterli olaylar yaşamadım. Tabip ve sıhhat çalışanının sert üslubundan ötürü sinirlendim. Silahı kimseye doğrultmadım, yaptığımın yanlış olduğunu anlayınca da silahı yanımdaki arkadaşıma verdim. Kimseyi tehdit etmedim. Şikayetlerini geri çeksinler demiyorum lakin haklarını helal etsinler” dedi.

Doktor B.K., sanık ve acil servise birlikte geldiği 2 şahıstan şikayetçi olduğunu söyledi. Sıhhat çalışanı A.Ö. de yüksek sesli müzikle acil servise gelen sanık ve arkadaşlarının, kendisinin ve tabibin ikazlarına rağmen müziğe kapatmadığını ve silahı kendisine doğrultarak tehdit ettiğini belirterek, şikayetçi olduğunu söyledi. Duruşmada olay anına ilişkin güvenlik kamera imgeleri de izlendi. Sanık avukatı yazılı savunma için müddet talep etti. Rifat Kuş’un tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu