Gündem

2 partilinin mevtinde sanıklara verilen ağırlaştırılmış müebbet, 25’er yıla düştü

MALATYA’da, 31 Mart mahallî seçimlerinde oy verme sırasında Saadet Partili (SP) 2 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı arbedeye ait ağırlaştırılmış müebbet alan 4 sanıktan 2’sinin cezası, Yargıtay tarafından, hata vasfında yanılgıya düşülerek yanlış husustan karar kurulduğu gerekçesiyle bozuldu. Yine yargılanan Ömer ve Abdulkadir Sülük’ün cezası, 25’er yıla düşürüldü.

2019 yılında yapılan ’31 Mart Mahalli Yönetimler Seçimi’nde, Pütürge ilçesi Ayrılamaz Mahallesi’nde, yanında geldiği yaşlı kişinin oy kullanabilmesi için kabine birlikte girmek isteyen seçmenlere, teze nazaran sandık başında vazifeli SP üyesi İlyas Aktaş’ın karşı gelmesi üzerine tartışma çıktı. Tartışma, müşahit olarak sandık başında bulunan Aktaş’ın babası Ali Aktaş ile amcasının oğlu Hasan Aktaş ve yaşlı kişinin yanındakilerin karışmasıyla hengameye dönüştü. Olayda, yaşlı şahısla kabine girmek isteyenlerin yakınları tarafından ateşlenen tabancadan çıkan kurşunlar, Ali Aktaş ile oğlu İlyas ve yeğeni Hasan Aktaş’a isabet etti. İlyas ve Hasan Aktaş hayatlarını yitirirken, Ali Aktaş ise yaralandı. Polisin gözaltına aldığı Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük ve akrabaları Abdulkadir Sülük ile Ömer Sülük, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanıp, Kahramanmaraş Elbistan Cezaevi’ne koyuldu.

Olayla ilgili açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 23 Aralık 2019’da gerçekleştirilen karar duruşmasında Hacı Sülük, kardeşi Ömer Sülük ve akrabaları Abdulkadir Sülük ile Ömer Sülük, ‘Kasten öldürme’ suçundan 2’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Tutuksuz sanık C.K. ise ‘Yardım ve yataklık’ ile ‘Delilleri karartma’ hatasından 4 yıl 2 ay mahpus cezası aldı.

YARGITAY 2 SANIĞIN CEZASINI BOZDU

Sanık avukatları karara itiraz edip, belgeyi Ankara Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Belgenin geldiği mahkeme, kararda bir eksiklik olmadığına hükmedip, Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı onadı. Sanık avukatları karara yine itiraz edip, belgeyi bu kere de Yargıtay’a taşıdı.

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Hacı Sülük ve kardeşi Ömer Sülük hakkında 2’şer defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasını, sunulan kanıtları ve dokümanları göz önünde bulundurarak onadı. Ömer Sülük ve Abdulkadir Sülük hakkında verilen kararı cürüm vasfında yanılgıya düşülerek yanlış husustan karar kurulduğu gerekçesiyle bozarak, belgeyi Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Bunun üzerine 2 sanık, tekrar hakim karşısına çıktı. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrar yargılanan Ömer ve Abdulkadir Sülük’e verilen ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası ‘Kasten öldürmeye yardım etme’ cürmünden 25’er yıla düşürüldü. (DHA)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu